Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Bademciği Aldırmak Vücutta Herhangi Bir Soruna Neden Olur Mu?

Bademciği Aldırmak Vücutta Herhangi Bir Soruna Neden Olur Mu?

Bademciğin Vücuttaki İşlevi Nedir?

Bademcikler, vücudun bağışıklık sisteminin en önemli parçalarıdır. Boğaz bölgesinde oldukları için dışarıdaki mikroplar ile vücudumuzun karşılaştığı ilk yerdir. Vücuda giren mikropları toplayarak, vücudun o mikroplara karşı savunmasını yapmaktadırlar.

Bademcik Neden Şişer?

Bademcik, mikroplarla karşılaştığında çeşitli bakteri ve virüsleri bünyesinde toplar. Bu enfekte olma işlemi sonrasında bademcik şişer. Boğaz ağrısı, boğazda şişme, kızarıklık yutma zorluğu, ateş ve halsizlik gibi belirtiler ile kendisini gösterir.

Hangi Durumlarda Bademcikler Alınır?

  • Bademcik enfeksiyonları çocuklarda yılda 3 ila 5’ten, yetişkinlerde ise yılda 2’den çok tekrar ettiği durumlarda
  • Uykuda ani solunum durmalarında
  • Yutma ve nefes alma güçlüğü durumlarında
  • Bademcikte tümör olduğundan şüphelenildiği durumlarda
  • Ağız kokusuna neden olan iltihaplar olduğunda
  • Lenf bezlerinin şişmesine neden olan iltihaplarda
  • Kalp romatizması görülen kişilerde
  • Böbrek ihtihapları olan kişilerde
  • Geniz eti sorunlarında
  • Çene yapısını bozan bademcik büyümelerinde

Bademcik ameliyatı yapılması değerlendirilir.

Bademciği Aldırmak Vücutta Herhangi Bir Soruna Neden Olur Mu?

Vücut içerisinde hiçbir organ gereksiz değildir. Bademciğin de elbette görevleri vardır. Bademciklerin görevi, vücudu virüs ve bakterilerden korumaktır. Bu bakteri ve virüsler bademciklerde hapsolur ve vücuda ilerleyemez. Bu nedenle bağışıklık sistemi için bademcik önemlidir. Ama vücut için olmazsa olmaz değildir. Bademcik varken şikayetler çok daha fazla ise, bademcikleri aldırmak doğru bir karardır vücutta önemli sorunlara neden olmaz. Bademciğin alınıp alınmaması gerektiğine hekim gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra karar vermelidir.

Bademcik Operasyonlarında Yaş Sınırı Var Mıdır?

Bademcik ameliyatlarında herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Hastanın şikayetlerine ve verdiği zarar göre değişiklik göstermektedir. Bebeklerde ciddi nefes kesilmeleri yoksa 2 buçuk yaşına kadar beklenilmelidir.

Operasyon Sonrasında Süreç Nasıl İlerler? Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Bademcik ameliyatı sonrasında kanama çok nadir görülür. Ancak yine de ameliyat sonrasında bir hafta ila 10 gün arasında yumuşak gıdalar ile beslenmekte fayda vardır. Oluşabilecek enfeksiyonu ve ağrıları engellemek için hekim, hastaya ilaçlar verebilir. Operasyon sonrası bir süre acılı, baharatlı ve sıcak yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Hastanın ateşi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Hasta, boğazını zorlayacak şekilde konuşmamalıdır. Bu süreçte evde istirahat önemlidir. Ameliyat sonrası düzenli kontrollere ihmal edilmeden gidilmelidir.

 

Benzer Yazılar

“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”
“Güneş Yanıkları Çocuklarda Cilt Kanseri Riskini Arttırır”

Güneş yanıkları çocuklarda dahi, cilt kanseri riskini arttırır, bu nedenle güneşte her 2 saatte bir güneş kremini tekrar sürünüz.

Devamı

Çocuklarda Karın Ağrısı
Çocuklarda Karın Ağrısı

Her yaşta çocuklarda karın ağrısı görülebilir. Çoğunlukla görülen karın ağrılarının sebepleri kabızlık veya kolik gibi rahatsızlıklarından kaynaklanabilir.

Devamı

Bebekler Diş Çıkarma Döneminde Nasıl Rahatlatılabilir?
Bebekler Diş Çıkarma Döneminde Nasıl Rahatlatılabilir?

Sağlıklı bir bebekte, diş çıkarma dönemi ortalama 6-7 aylıkken başlar, ancak bu süreç bebekten bebeğe değişkenlik gösterir.

Devamı

Lenf Hastalıkları Nelerdir?
Lenf Hastalıkları Nelerdir?

Lenf sistemi; lenf damarları, lenf bezleri, lenf sıvısı ve lenf hücrelerinden oluşan, doku ve organları kapsayan bir ağdır. Lenf sistemi; vücudun toksinlerden, atıklardan ve diğer zararlı materyallerden arınmasına yardımcı olur.

Devamı

Fenilketonüri Hastalığı Nedir?
Fenilketonüri Hastalığı Nedir?

Fenilalanin, vücut için gereken ve gıdalarla alınan aminoasit yapı taşıdır. Bu aminoaitin vücutta fenilalalin hidroksilaz enzimiyle tirozine çevrilmesi ve işlevlerin bu şekilde yapılması gerekirken, bu çeviride yanlışlık olması durumunda kanda fenilalaninin değeri artarak hastalık gelişir.

Devamı

Rota Virüsü Nedir?
Rota Virüsü Nedir?

Rota virüsü; özellikle 2 yaş altında bulunan çocukların bağırsaklarında iltihaba neden olan bir virüstür. Dünya genelinde 5 yaş altında olan her çocuk, en az 1 defa bu hastalığı geçirmektedir.

Devamı

Kızamık Nedir?
Kızamık Nedir?

Kızamık veya diğer bir adıyla rubeola, özel bir virüsle meydana gelen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur.

Devamı

Çocuğunuzda İştahsızlık Varsa Dikkat!
Çocuğunuzda İştahsızlık Varsa Dikkat!

Çocuklarda sık sık görülen problemlerden biri iştahsızlıktır

Devamı

Dijital Dünyada Ailelerin Vakitsizliği Çocukların Mutsuzluk Sebebi
Dijital Dünyada Ailelerin Vakitsizliği Çocukların Mutsuzluk Sebebi

Yapılan bir araştırmaya dikkat çekerek, dikkatin tamamen çocuğun üzerinde ve farkındalığın olduğu sürenin düşünülenden çok daha kısa olduğunu, bu durumun çocukların mutsuzluğuna yol açtığını söyledi.

Devamı