Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

B12 Vitaminin Faydaları ve Eksikliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

B12 Vitaminin Faydaları ve Eksikliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

B12 vitamini nedir?

B12 vitamini B vitaminleri gibi suda çözünen bir vitamindir. Merkezi sinir sisteminin etkin faaliyet göstermesi için B12 vitaminine ihtiyaç duyulur içerisinde kobalt bulunan vücudumuzda önemli vitaminlerden biridir. B12 vitamininin vücudunuz için yararlı etkileri vardır. Depolanma miktarı düşük olan B12 vitamini günlük olarak alınması önerilen, hayvansal kaynaklı gıdalarda da bulunan bir vitamindir. Vücudumuzda sentezlenme miktarı kalın bağırsak ve ince bağırsakta az olan b12 vitamini yüksek derecede ısıya maruz kaldığında etkisini yitirir.

B12 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Unutkanlık, saç dökülmesi, yorgunluk, halsizlik, kalp çarpıntısı, güçsüzlük, üşüme, dikkat eksikliği, depresyon ve aşırı sinirlilik hali, cilt kuruluğu, uzuvlarda uyuşmalar, pürüzsüz dil, kilo kayıpları ve ağız yaraları B12 vitamini eksikliği belirtilerindendir.

B12 eksikliği nedenleri nelerdir?

B12 vitamini eksikliğinin en önemli nedeni; beslenme sorunudur. Vegan veya vejeteryan diyet uygulanması, B12 vitamini yönünden zengin besinlerin tüketilmemesi, alerjilerinden dolayı B12 açısından zengin besinlerin tüketilememesi gibi beslenme problemleri B12 vitamin eksikliğinin en önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenlerin yanında;

·       Kullanılan bazı ilaçlar

·       İlerleyen yaş

·       Hamilelik

gibi nedenler de b12 vitamini eksikliğine yol açmaktadır.

B12 vitamini nelerde bulunur?

Besinlerle günlük olarak 2.4mcg miktarında B12 vitamini alınması önerilir. Sağlıklı bir insanda kandaki B12 miktarı 150 pg/ml civarındadır. Bu miktar 80 pg/ml altına düştüğünde B12 yetersizliğinden söz edilebilir. Yetersizlik söz konusu olduğunda B12 açısından zengin gıdaların tüketilmesi önerilir. B12 vitamini hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur:

·       Süt ve süt ürünleri

·       Yumurta

·       Ciğer

·       Kabuklu deniz ürünleri

·       Balık

·       Kırmızı et

B12 vitamini eksikliği tedavisi

B12 yetersizliği tedavisi için öncelikle yetersizliğin nedeni tespit edilmelidir. Nedeni eğer beslenme bozukluklarından kaynaklı ise ki bu durum çok yaygındır. B12 vitamin hapı önerilir.  Ancak B12 vitaminin emilimine bağlı olarak yetersizlik söz konusu ise hap kullanmanın tedaviye herhangi bir katkısı yoktur. Emilim problemlerine bağlı olarak gelişen yetersizlik durumunda iğne ile vitamin B12 takviyesi yapılması gerekmektedir. B12 eksikliği tedavisi, güçlü B12 hapları ya da B12 vitamin iğnesi ile kısa sürede tedavi edilebilir. Kolay tedavi edilebilir olan B12 eksikliğinin giderilmesi insanların yaşam kalitesini yükseltmektedir. B12 vitamin eksikliği tedavi edilerek giderilmediğinde dönüşü olmayan nörolojik hastalıklar ortaya çıkabilir.

Benzer Yazılar

Çinko Eksikliği Nedir? Nasıl Önlenir?
Çinko Eksikliği Nedir? Nasıl Önlenir?

Yetişkin bir kişinin günlük ihtiyaç duyduğu çinko mineralinin miktarı 15-20 mg civarındadır. Gebelik, emzirme, birtakım rahatsızlıklar, büyüme ve gelişme gibi bazı durumlara göre bu miktar değişiklik gösterebilir. Bu miktarın alınamamasına; dengesiz beslenme, kronik rahatsızlıklar ve gebelik gibi birçok faktör etki ediyor olabilir.

Devamı

Endotel Fonsiyon Testleri Kimlere Yapılır?
Endotel Fonsiyon Testleri Kimlere Yapılır?

Endotel fonksiyon testleri kimlere yapılır sorusuna yanıt vermeden önce endotel tanımı ile başlamak gerekir.

Devamı

Ramazan Ayında Sağlıklı Kalmak İçin Öneriler!
Ramazan Ayında Sağlıklı Kalmak İçin Öneriler!

Herhangi bir sağlık problemi olmayan kişiler için, ramazan ayında oruç tutmanın, genel sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini hepimiz biliyoruz. Ancak ramazan ayında zaman zaman, ihmal edilen bazı davranışlar sağlığımızı olumsuz etkileyebilmektedir.

Devamı

Kortizon Nedir?
Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Devamı

Kusma Neden Olur?
Kusma Neden Olur?

Kusmanın kaynağı aslında mide değil, beynin gönderdiği sinyallerdir. Kusmanın; vücudun yabancı maddelerden kurtulmak istemesi sonucunda yaptığı savunma mekanizması olduğunu söyleyebiliriz.

Devamı

Yorgun Uyanmak Hastalık Habercisi Olabilir!
Yorgun Uyanmak Hastalık Habercisi Olabilir!

Yorgunluk modern hayatın en önemli ve en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir.

Devamı

İshale Ne İyi Gelir?
İshale Ne İyi Gelir?

Gün içinde normalden daha sık, sulu dışkının çıkmasıyla oluşan bağırsak hareketlerine ishal denilmektedir. Diğer ismi diyare olup, şikayetin ömrü kısadır. Çoğu zaman birkaç gün boyunca sürer ve genellikle de herhangi bir tedavi uygulanmadan yok olur.

Devamı

Günümüzün En Yaygın Hastalığı Diyabet
Günümüzün En Yaygın Hastalığı Diyabet

Günümüzün en yaygın kronik hastalıklar arasında yer alan halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı, değişen yaşam alışkanlıklarıyla birlikte, her geçen gün artıyor.

Devamı

Alkole Bağlı Bu Rahatsızlıkları Hafife Almayın
Alkole Bağlı Bu Rahatsızlıkları Hafife Almayın

Alkollü araç kullanmanın trafik kazalarına neden olduğunu ya da fazla alkol tüketiminin karaciğer sirozuna yol açtığını hepimiz biliyoruz.

Devamı

İdrardan Kan Gelmesi (Hematüri) Nedir?
İdrardan Kan Gelmesi (Hematüri) Nedir?

İdrardan kan gelmesi olarak bilinen hematüri, pek çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Çok ciddi sorunların işaretçisi olabileceğinden dolayı bir kez görülmesi durumunda bile uzman hekime başvurulmalıdır.

Devamı