Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Aşırı Düzeltilmiş Burunlar Revizyon Sebebi!

Aşırı Düzeltilmiş Burunlar Revizyon Sebebi!

“Estetik ve plastik cerrahlar, bir zamanlar dönemin güzellik algısına uygun olarak geliştirilen tekniklerle aşırı düzeltilmiş burunlar yapmaya çalışırlardı. Bu nedenle; burunda deformitelere sık rastlanırdı. Günümüzde ise farklı tekniklerle, işlevlerin korunduğu, bazen de işlevsel amaçlı, yüz hatlarıyla uyumlu doğala yakın burunların yapılması amaçlanmaktadır” diyen İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aydın Gözü, burun estetiği ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Burun onarım cerrahisi (burun rekonstrüksiyonu); doğumsal bozukluklar, travma ya da cerrahi sonrası oluşan burun deformitelerinin düzeltilmesidir. Plastik cerrahinin önemli bir ilgi alanı olan; dudak-damak yarıklarına eşlik eden burun deformiteleri, erken yaşlarda tek ya da aşamalı girişimlerle düzeltilmektedir.

Burunda Çıkan Yara ve Benler İncelenmelidir!

Güneşe bağlı olarak ortaya çıkan cilt kanserlerinin en sık görüldüğü yerlerden biri burundur.  Burun üzerinde iyileşmeyen yaralar ya da sonradan ortaya çıkan benler tümör açısından incelenmelidir. Tedavide, bu lezyonlar güvenli bir sınırla çıkarıldıktan sonra ortaya çıkan doku eksikliklerinin de onarımını yapılarak burnun yapısal bütünlüğü sağlanır.

Düzeltme Ameliyatlarına Sık Başvuruluyor!

Burun estetiği, ülkemizde sık ve başarıyla uygulanan ameliyatlardandır. Bu ameliyatlardan sonra nadir de olsa bazı deformiteler kalabilmektedir.  Bir zamanlar, günümüzdeki anlayış ve tekniklerden farklı, dönemin güzellik algısına uygun olarak geliştirilen tekniklerle aşırı oynanmış veya düzeltilmiş burunlar (hokka burun, kalkık burun ucu) yapmaya çalışılırdı. Eyer/semer burun deformitesi denilen burun sırtı çökme ve düzensizliklerine sık rastlanırdı. Günümüzde ise farklı tekniklerle, işlevlerin korunduğu, ya da işlevsel amaçlı, yüz hatlarıyla uyumlu doğala yakın burunların yapılması amaçlanmaktadır. Burun ameliyatlarının daha az yapıldığı ve düzeltme deneyimlerinin de yetersiz olduğu ülkelerde bu tür durumlarla daha sık karşılaşılmakta ve yurtdışından revizyon ve rekonstrüktif amaçlı başvurular giderek artmaktadır.

Estetik/plastik cerrahların eğitim ve güncel pratiklerinin önemli bir kısmı, yüz/burun estetik ve onarım cerrahisini içerir. Onarım sırasında deformitenin yapısına ve hasta/hekim beklentilerine uygun olarak farklı teknikler kullanılır. Eksik veya bozulmuş yapıların düzeltilmesinde çeşitli doku desteklerine de gereksinim duyulabilir. En sık kişinin kendi kulak ya da kaburgasından alınan kıkırdaklar, kemik, yağ, fasya gibi dokular kullanılmaktadır.

Burun Dolgusu Çözüm Olabilir mi?

Son yıllarda ameliyatsız ve basit bir çözüm olarak sunulan hazır dolguların burun estetiği ve revizyonlarda kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Kısıtlı durumlarda geçici olarak yararı olabilecek bu yöntem farklı uzmanlık dalındaki hekimlerce de uygulanmaktadır. Uygulama sonrası ortaya çıkabilen sorunların (alerjik reaksiyonlar, vb) tedavisi yüzün diğer alanlarına göre daha zordur. Plastik cerrahlar sorunsuz ve kalıcı olduğundan çoğunlukla otojen, benzer dokularla onarımı tercih ederler. Ancak hazır dokular kullanılacaksa erken ve geç dönem reaksiyonlar konusunda hastalar mutlaka bilgilendirilmelidir. 

Benzer Yazılar

Burun Estetiği
Burun Estetiği

Burun Estetiği İçin Uygun Adaylar Kimlerdir? Burun estetiği ameliyatı, burnun şeklini yeniden düzenlemeye yönelik bir estetik ameliyattır.

Devamı

Aşırı Düzeltilmiş Burunlar Revizyon Sebebi!
Aşırı Düzeltilmiş Burunlar Revizyon Sebebi!

Bir zamanlar, günümüzdeki anlayış ve tekniklerden farklı, dönemin güzellik algısına uygun olarak geliştirilen tekniklerle aşırı oynanmış veya düzeltilmiş burunlar (hokka burun, kalkık burun ucu) yapmaya çalışılırdı.

Devamı

Meme Protezleri Hangi Durumlarda Çıkartılır?
Meme Protezleri Hangi Durumlarda Çıkartılır?

Meme protezlerinin zarara uğraması durumunda; çıkarılması veya yenilenmesi gerekir.

Devamı

Terleme Tedavisinde Uygulanan Yöntemler
Terleme Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Terleme, vücut ısısının ayarlanmasında doğal fonksiyondur. İnsan vücudunda yaklaşık olarak beş milyon ter bezi bulunmakta olup, 3/2’si ellerde yer almaktadır.

Devamı

Estetikte Bütünsel Yüz Yaklaşımı Nedir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Estetikte Bütünsel Yüz Yaklaşımı Nedir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yüz yapısı, çeşitli tabakalardan oluşmaktadır.

Devamı

10 Dakikada Botoks İle Aşırı Terleme Tedavisi
10 Dakikada Botoks İle Aşırı Terleme Tedavisi

Terleme sorunu, pek çok kişi için hem iş hayatı hem de özel hayatı etkileyen, kişinin kendine olan güvenini azaltan çok ciddi bir

Devamı

Meme Başı Çöküklüğü Tedavisi
Meme Başı Çöküklüğü Tedavisi

Normalde; meme başının dışarıya doğru çıkık olması gerekir. Eğer;

Devamı

Vücudunu Dinle!
Vücudunu Dinle!

Vücudunuza kulak verin. Vücudunuzdaki değişimler sizin için ilk

Devamı

Kaş Düşmesi Yaşlı Gösteriyor, Kaş Kaldırmaya İlgi Artıyor!
Kaş Düşmesi Yaşlı Gösteriyor, Kaş Kaldırmaya İlgi Artıyor!

Kaşların kulağa en yakın olan bölgesinde yaşın ilerlemesine bağlı olarak düşme görülür.

Devamı

Bacak Estetiğinin Önemi Nedir?
Bacak Estetiğinin Önemi Nedir?

Kadınlarda fizik güzelliğinin en önemli unsurlarından biri olan bacaklar; çok kalın, çok ince ya da çarpık olduklarında özgüven

Devamı