Doktorunuza Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Alkole Bağlı Bu Rahatsızlıkları Hafife Almayın

Alkole Bağlı Bu Rahatsızlıkları Hafife Almayın

Alkollü araç kullanmanın trafik kazalarına neden olduğunu ya da fazla alkol tüketiminin karaciğer sirozuna yol açtığını hepimiz biliyoruz. Alkol kullanımının sonuçları olarak; yalnızca karaciğer sirozunu ve trafik kazalarını görüyorsanız yanılıyorsunuz. Yapılan araştırmalara göre; alkol tüketiminin neden olduğu 60’dan fazla hastalık tespit edilmiştir. Peki, bu hastalıklar nelerdir?

 1. Anemi: Fazla alkol tüketimi, oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin mevcut sayısını azaltır. Bunun sonucunda, halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi gelişir. Belirtileri; halsizlik, yorgunluk ve nefes darlığıdır.

 

 1. Kanser: Alkolde bulunan etanol, sindirimin başlaması ile karsinojen olan asetaldehite dönüşür. Düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda ise kanser riski artar. Bu duruma bağlı olarak gelişen kanser türler; baş-boyun, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, meme, kolon ve rektum kanserleridir.

 

 1. Kalp damar hastalıkları: Aşırı alkol tüketimi, kan pıhtılaşmasını tetikliyor yani; kalp krizi ve felç risklerini artırıyor. Aynı zamanda; kalp kaslarını da etkileyerek kardiyomiyopati olarak adlandırılan rahatsızlığa sebep oluyor. 

 

 1. Bunama: Yaşlı bireylerde, yaklaşık %2 oranında bunama görülür. Alkolü fazla tüketen kişilerin beyinlerindeki bazı bölümler ise bu duruma bağlı olarak normalden çok daha hızlı küçülür ve ciddi hafıza kayıplarına neden olur.

 

 1. Epilepsi: Alkol tüketimi sonucunda epilepsi gelişebilir. Mevcut olan epilepsi hastalarında ise nöbetleri tetikleyebilir. Ayrıca; epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, alkol ile etkileşime girdiği için dikkat edilmesi hayati önem taşır.

 

 1. Gut: Gut, el ve ayak eklemlerinde ağrılara, böbrek ile kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açan ciddi bir hastalıktır. Eklem içlerinde ve etrafında ürik asit kristalleri birikmesine neden olan gut, alkol kullanımına bağlı olarak da gelişebilir.

 

 1. Yüksek tansiyon: Alkol; sıcaklık ve stres gibi etkenlere bağlı olarak, kan damarlarının genişleyip daralmasını sağlayan sempatik sinir sisteminin bozulmasına neden olabilir. Eğer; yüksek tansiyon devamlı bir hale gelirse, böbrek ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi hastalıklar gelişir.

Alkol bağımlılığı tedavisi için yapılması gerekenler nelerdir?

Alkol tüketen ve tedavi olmak isteyen kişiler; donanımlı hastanelerin Sigara Bırakma Polikliniklerine, hastanelere bağlı Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri ile psikiyatri kliniklerine başvurabilirler.

 • Tedavi, hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir.
 • Tedavi sonrasında, kişinin uzun bir süre izlenmesi gerekmektedir. Uzun süre hastanede kalmasından sonra, eğer; kişi izlenmezse yeniden alkol tüketmeye başlaması kaçınılmazdır. Belirli aralıklarla psikolojik destek alınması ve yardım gruplarına katılım sağlanması tekrar başlama riskini ciddi oranda azaltır.
 • Tekrarlamalar ilk 6 ayda sıklıkla görüldüğü için bu süreçte dikkatli olunması gerekir.
 • Alkol bağımlısı olan kişinin ailesi, tedavi sürecinde önemli rol oynar.  Örneğin, alkole devam ettiği sürece onunla birlikte olamayacağını belirten eşi, alkolü kullanan kişinin alkolü bırakması için tek başına yeterli bir sebeptir.
 • Alkol bağımlısı kişi; tedavi programını kabul etmiyorsa, doktor ve hasta ilişkisi kesilmemelidir. Doğru zaman olarak; alkol kullanan kişinin tedaviyi kabul edeceği bir psikososyal kriz beklenmelidir.

Benzer Yazılar

Kolesterol Hakkında En Çok Merak Edilenler!
Kolesterol Hakkında En Çok Merak Edilenler!

Kolesterol ile alakalı duyduğumuz doğru veya yanlış birçok bilgi var. Peki bunlardan hangileri doğru?

Devamı

Tansiyon Hastalarını Bekleyen Tehlike
Tansiyon Hastalarını Bekleyen Tehlike

Tansiyon hastalarını bekleyen sıcak havalarda tansiyon hastaların beyin kanaması geçirme riski yüksek. Uzmanlar, yaz mevsiminde beyin sağlığı için özellikle tansiyon hastalarının sıcaklara dikkat etmesini tavsiye ediyor.

Devamı

Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!
Böbrek İltihabında En Çok Merak Edilen Sorular!

Toplumumuzda sıkça ve her yaşta görülebilen böbrek iltihabı nedir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir, önleyebilir mi? Böbrek enfeksiyonuna dair merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladık.

Devamı

Diyabet Hastaları Ayak Sağlığınıza Dikkat Edin!
Diyabet Hastaları Ayak Sağlığınıza Dikkat Edin!

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı, kandaki şeker seviyesinin normalin üzerine çıkmasına denilmektedir.

Devamı

Yorgun Uyanmak Hastalık Habercisi Olabilir!
Yorgun Uyanmak Hastalık Habercisi Olabilir!

Yorgunluk modern hayatın en önemli ve en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir.

Devamı

Kalp Hastalıklarının Gebelik Sürecine Etkileri
Kalp Hastalıklarının Gebelik Sürecine Etkileri

Gebelik sürecinde hızla büyüyen bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması ve anne adayının doğum esnasındaki kan kaybına karşı direncinin artırılması amacıyla kalp ve dolaşım sisteminde bazı değişiklikler gözlemlenir

Devamı

B12 Vitaminin Faydaları ve Eksikliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
B12 Vitaminin Faydaları ve Eksikliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

B12 vitamini B vitaminleri gibi suda çözünen bir vitamindir. Merkezi sinir sisteminin etkin faaliyet göstermesi için B12 vitaminine ihtiyaç duyulur içerisinde kobalt bulunan vücudumuzda önemli vitaminlerden biridir.

Devamı

Kansızlık Belirti Vermiyor Ama Toprak ve Buz Yeme Hissi Varsa…
Kansızlık Belirti Vermiyor Ama Toprak ve Buz Yeme Hissi Varsa…

Kan, yapısında pek çok farklı hücreyi içerir. Sayısı diğerlerine göre daha fazla

Devamı

Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?
Vücuttan Gaz Çıkarmak Önlenebilir Bir Davranış mıdır?

Gaz çıkarma, aşırı havanın vücuttan çıkarılmasına denilmektedir. Herkeste olabilen doğal bir vücut tepkisidir. Ancak gaz çıkarma, toplum içerisinde kaba bir davranış kabul edildiği için kişileri zor durumda bırakabilir veya kişiyi alay konusu yapabilir.

Devamı

Şeker Hastaları Böbrek Nakli Olabilir Mi
Şeker Hastaları Böbrek Nakli Olabilir Mi

Şeker hastalığı, pankreasın istenilen kadar insülin direnci üretememesi

Devamı