Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Alerjik Reaksiyonları Önemseyin!

Alerjik Reaksiyonları Önemseyin!

Alerji; pek çok insanın önemsemediği faktörlere karşı, bağışıklık sisteminin gösterdiği reaksiyon olarak tanımlanmaktadır. Alerjisi olan kişiler, genellikle birden fazla etkene karşı hassasiyet göstermektedirler. Bu etkenler; polenler, ev tozları, küf, hayvan dokularını meydana getiren hücreler, gıdalar, ilaçlar ve böcek sokmaları olabilirler.

Alerji belirtileri nelerdir?

Bazı alerjik rahatsızlıkların görülen belirtileri; genlerimizde başlayan bir reaksiyon sonucunda, bağışıklık sisteminin verdiği cevap haline geliyor. Bu belirtiler alerjilerin çeşitlerine göre değişiklik gösterdikleri için tanıları çok iyi bir şekilde koyulmalıdır.

Bağışıklık sistemi, vücudun kendisini nasıl savunması gerektiğini kontrol eder. Örneğin; kişinin polenlere karşı alerjisinin olması; bağışıklık sisteminin, polenleri alerjen olarak tanımlamasını sağlar. Bağışıklık sistemi aşırı reaksiyon gösterir ve Immunglobulin E (IgE) olarak isimlendirilen antikoru üretir. Üretilen antikorlar, hücrelere gider ve alerjik reaksiyonlara yol açan kimyasalların salınmasına sebep olur. Bu reaksiyonlar ise çoğu zaman; burun, akciğer, boğaz, sinüs, kulak ya da deri gibi bölgelerde kendisini belli eder.

Alerjik reaksiyonlarda belirtilere göre tanı nasıl konulur?

Alerjik reaksiyonlara neden olan faktörlerin belirlenmesi için deri ya da kan testleri yapılır. Öncelikli olarak; alerjiye neden olan faktör tanımlanır ve takiben en uygun tedavi planı oluşturulur. İmmünterapi tedavisi etkili, maliyetsiz ve uzun süreli tedavi seçeneğidir; fakat mevcut alerji hastalığı için henüz bir kür oluşturulamıyorsa, doktorunuz sizin için başka bir tedavi planı geliştirebilir.

Alerji tiplerine göre alerji belirtileri nelerdir?

  • Mevsimsel alerjiler; ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde görülür. Belirtileri; hapşırma, burun akıntısı, gözlerin sulanması ve ağızda kaşıntıdır. Eğer; bu belirtiler yıl boyunca devam ediyorsa, nedeni; ev tozlarından, küften ya da evcil hayvanlardan kaynaklanıyor olabilir.
  • Alerjik konjonktivitda ise alerjenler ile reaksiyon sonucunda, gözlerde; kızarma, kaşıntı ve şişme gibi durumlar gelişebilir.
  • Atopik dermatit ya da egzemanın varlığı söz konusuysa, alerjene karşı meydana gelen reaksiyon deride gelişir. Belirtileri; derinin kaşınması, soyulması ve kızarmasıdır.
  • Ürtiker; kaşıntı, kırmızı şişlikler, geniş veya dar alanda kümelenmeler ile kendisini belli eder. Bunu başlatan etkenler, genellikle; gıdalar veya ilaçlar olmaktadır.
  • Astım, öksürük, göğüs sıkışması, nefes darlığı ve hırıltılı solunum gibi belirtiler ile kişide kronik akciğer hastalığının varlığı saptanmaktadır. Astım ve alerji yetişkinlerden daha çok küçük çocuklarda görülür.
  • Ağrı kesiciler ve antibiyotikler; anafilaksiye neden olarak, ölüm riski oluşturabilir. Anafilaksinin belirtileri; sıcaklık, hararet, kabarıklıklar veya kırmızı kaşıntılı kurdeşenler olarak ortaya çıkmaktadır. Diğer belirtileri; baş dönmesi, nefes darlığı, boğaz bölgesinde daralma hissi, anksiyete, ağrı, kramp ve kusma gibi durumlardır.
  • Gıdalar, çeşitli ilaçlar ve böcek sokmaları anafilaksiyi başlatabilmektedir. Anafilaksi, farklı alerjik reaksiyonlar gibi çok hızlı bir şekilde; hafifinden, şiddetlisine kadar vücudun birçok bölümünü etkilemektedir.
  • Sinüzit ya da kulak enfeksiyonu; alerjik rinitin neden olduğu alerjik hastalıklar arasında yer almaktadır. Çocuklarda oldukça sık görülen kulak enfeksiyonunun tedavisi geciktirildiği takdirde; konuşma ve dil yeteneği gelişimi engellenmiş olunur.

Benzer Yazılar

Arı Sokması Ölüme Neden Olur Mu?
Arı Sokması Ölüme Neden Olur Mu?

Ankara’daki Tıp Fakültesi öğrencisinin ölüm nedeni olarak arı sokması düşünülünce akıllara arı alerjisi ölüme neden olabilir mi geliyor. Arı sokmaları genellikle soktuğu yerde biraz şişliğe neden olurken bazen de çok ciddi, alerjik şok olarak tanımladığımız alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Arı sokmalarına bağlı ciddi alerjik reaksiyonların çocukların yaklaşık %1’inde ve yetişkinlerin %3’ünde görüldüğünü belirten İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, açıkladı.

Devamı

İlaç Alerjisi Nedir?
İlaç Alerjisi Nedir?

İlaç alerjisi, bağışıklık sisteminizin bir ilaca verdiği anormal tepkilerdir. Reçetesiz satılan, reçeteli veya bitkisel olan herhangi bir ilaç, eğer ilaçlara karşı alerjimiz var ise tepkimeye neden olacaktır. Bununla birlikte, bazı ilaçlarda ilaç alerjisi daha olasıdır.

Devamı

Kortizon Nedir?
Kortizon Nedir?

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortizon, böbreküstü bezlerinde üretilen oldukça önemli bir hormondur. Vücuda birçok faydası olan ve ilaçlara da katılan kortizon, fazla kullanıldığında veya üretildiğinde ise pek çok ciddi hastalığa sebep olabilir.

Devamı

Yenidoğan Bebeğinizin Cildini Bu Şekilde Koruyabilirsiniz!
Yenidoğan Bebeğinizin Cildini Bu Şekilde Koruyabilirsiniz!

Bebeklerin cildi biz yetişkinlerden çok daha farklıdır.

Devamı

Çocuklarda Görülen Alerjiler Ciddi Sorunların Habercisi Olabilir!
Çocuklarda Görülen Alerjiler Ciddi Sorunların Habercisi Olabilir!

Çevremizde bulunan ve vücudumuzda alerjik reaksiyon oluşturan maddelere alerjen denilmektedir.

Devamı

Sonbaharda Alerji Belirtileri Neden Artar?
Sonbaharda Alerji Belirtileri Neden Artar?

Sonbaharda Alerji Belirtileri Neden Artar?

Devamı

Alerjik Hastalığı Olan Çocuklara BioNTech Aşısı Yapılır mı?
Alerjik Hastalığı Olan Çocuklara BioNTech Aşısı Yapılır mı?

Çocuklara Covid aşısı yapılmaya başlanmasıyla birlikte akıllara; astım, alerjik nezle, egzama gibi alerjik hastalığı olan çocuklarda BioNTech aşısı yapılabilir mi sorusu geliyor. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, konu ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

Devamı

Öksürüğünüzün Nedeni Alerji Olabilir
Öksürüğünüzün Nedeni Alerji Olabilir

Öksürüğünüzün Nedeni Alerji Olabilir

Devamı

Koronavirüse Karşı Ev Temizliğini Nasıl Yapmalıyız?
Koronavirüse Karşı Ev Temizliğini Nasıl Yapmalıyız?

Astımlı ve alerjik çocukların, bu temizlikten etkilenmemesi için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Devamı

Bahar Alerjisine Karşı Önleminizi Alın!
Bahar Alerjisine Karşı Önleminizi Alın!

Mart sonu ile Haziran ayı arasında kalan dönem, havadaki polenin en yoğun olduğu dönemdir

Devamı

Bölüm Doktorlarımız