Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

Ağrılı cinsel ilişki (disparoni) nedir?
Disparoni, cinsel birliktelikte meydana gelen ağrıdır. Kadınlarda görülür. Kasık bölgelerinde acı, yanma, batma, huzursuzluk gibi belirtilerle kendisini gösterir. Toplumumuzda sıkça karşılaşılan bir problemdir. Çoğu zaman kadının cinselliği görev olarak görmesi ve kendi hazzına gereken önemi vermemesi sebebiyle çoğu zaman doktora başvurulmayan bir hastalıktır. Oysaki tedavisi mümkündür bu nedenle, vakit kaybedilmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekir. Vajinusmus ile karıştırılmaması gerekmektedir. Vajinusmusta kadın cinsel ilişkiye çoğu zaman giremezken, disparonide cinsel birliktelik meydana gelebilir ancak ilişki sırasında ağrılar oluşmaktadır. Disparoninin yüzeyel ve derin olmak üzere 2 tipi vardır. Yüzeyel disparonide birleşme tam olarak meydana gelmeden, erkek cinsel organının giriminde bir ağrı oluşmaya başlamaktadır. Derin disparoniyse cinsel birlikteliğin ileriki safhasında, erkeğin cinsel organının rahim arkasına dokunduğu yerdeki ağrıdır.


Nedenleri nelerdir?
Disparoniye neden olan birçok faktör vardır. Nedenlerine bakacak olursak; kızlık zarının yapısı, menapoz, yeterince hazır olmadan cinsel ilişkiye başlama ve buna bağlı tahriş, doğumda yapılan kesiler, enfeksiyonlar, rahimdeki kitle veya tümörler, rahim sarkmaları, doğumsal problemler, kabızlık, hemoroid, idrar yolu rahatsızlıkları, vajina kuruluğu veya psikolojik nedenler en yaygın ağrı
nedenleridir.


Disparoni tedavisi nasıl yapılır?
Ağrılı cinsel ilişkide farklı tedavi yöntemleri vardır. Bunlar; ilaç tedavisi, cerrahi yöntemler, psikiyatri ve cinsel terapi şeklindedir. Tedavi şekli, hastanın durumuna göre belirlenmektedir. Konuyla ilgili alanında tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, hastayı ilk önce detaylı bir muayeneden geçirir. Burada hastanın ağrısına sebep olan şeyin ne olduğuna bakılır. Hastada bir rahatsızlık var mı, vajina sağlıklı mı, tümör veya kist oluşumu var mı, vajinada kuruluk veya rahim içerisinde herhangi bir problem var mı detaylı olarak incelendikten sonra ağrıya neden olan sorun tespit edilir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bu noktada bir sorun olduğunu fark ederse, disparoni bu noktada; ilaç veya cerrahi yöntemler aracılığıyla tedavi edilebilmektedir. Ancak muayenede bir sorun
gözükmüyorsa disparoni nedeni, psikolojik olabilir. Hastanın ilk önce psikiyatri muayenesinden geçip sorununu tespit edip o sorunu psikiyatri doktoru yardımıyla aşması daha sonra ise bir cinsel terapi uzmanına yönlendirilmesi en sağlıklısıdır. Cinsel terapi, vajinusmus ve disparonide en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir.

Benzer Yazılar

Vajinal Akıntı ve Tedavi Yöntemi
Vajinal Akıntı ve Tedavi Yöntemi

Rahim ağzındaki ve vajinada yer alan küçük bezelerden salgılanan sıvıya vajina akıntısı denir. Salgılanan bu sıvı; oluşan döküntüleri ve eski hücreleri yok etmek için her gün vajinadan akar, üreme sistemi ve vajinayı sağlıklı tutmasını sağlar.

Devamı

Rahim Sarkması Nedir?
Rahim Sarkması Nedir?

Döllenen yumurtanın yerleştiği, büyüdüğü ve doğum zamanına kadar gelişmesini sağlayan organa rahim denir.

Devamı

NST (Nonstress Testi) Nedir?
NST (Nonstress Testi) Nedir?

Gebelik takibinde çok sık kullanılan bir testtir. Bebeğin anne karnındaki iyilik halini değerlendirmede kullanılan teste nonstress test denir.

Devamı

Anne Adayları Bu Tatilde Dikkat!
Anne Adayları Bu Tatilde Dikkat!

Bir de hamileliğiniz içerisinde bulunduğumuz bu döneme denk geldiyse, normalden biraz daha zorlanacaksınız demektir.

Devamı

Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat
Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat

Annenin içgüdüsel olarak çocuğunu koruyup kollaması, gebe kalındığı anda başlayıp hayat boyu devam eder. Bebek ana rahmine düştüğü andan itibaren bütün ihtiyaçlarını plasenta ve göbek kordonu yolu ile annesinden karşılar.

Devamı

Servisit Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Servisit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Servisit, rahim ağzında görülen yara olup, sıklıkla karşılaşılan jinekolojik problemlerden bir tanesidir. Kadınların yarısı yaşamının bir döneminde bu hastalığı mutlaka yaşar. Kaç yaşında olursa olsun, cinsel hayatı aktif olan her kadın, servisite potansiyel adaydır.

Devamı

Sezaryen Doğum İle Obezite Arasında Bir İlişki Var Mı?
Sezaryen Doğum İle Obezite Arasında Bir İlişki Var Mı?

Sezaryen, bir doğum tercihinden ziyade anne ve/veya bebek için hayat kurtaran bir operasyon olduğunda uygulanmaktadır.

Devamı

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Önemli Bilgiler
Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Önemli Bilgiler

Çocuk sahibi olmak isteyen aileler, tüp bebek konusunda toplumda doğru bilinen yanlışlar ve bilinçsiz uygulamalar nedeniyle endişe ya da hayal kırıklığı yaşayabiliyor.

Devamı

Kegel Egzersizleri Nedir? Nasıl Yapılır?
Kegel Egzersizleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri bilinen diğer adıyla pelvik taban egzersizleri, kadınlarda vajina etrafındaki kasların güçlendirilmesi için yapılan egzersizlerdir. Kegel egzersizleri düzenli yapıldığı takdirde; bu kaslar kuvvetlenerek idrar kaçırma, rahim sarkması gibi birçok sorunun önüne geçer.

Devamı

Kızlık Zarı Dikimi
Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi, bekaretini kaybetmiş kadınların tekrar ilişkiye girdiklerinde kanama olması açısından yapılan bir ameliyattır.

Devamı