Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Adet Görememe ve Adet Düzensizliğinin Pek Çok Nedeni Var!

Adet Görememe ve Adet Düzensizliğinin Pek Çok Nedeni Var!

Amenore nedir?

Kadın bireylerde ilk adet kanaması, genellikle 12 yaşında görülür. Menstrüasyon döneminde, uterus kendisini yeniler ve vajinadan dışarıya atar. Ortalama 2 ila 4 gün devam eden bu süreç, iç yüzeyi hamilelik için hazırlar. Eğer, gebelik oluşmaz ise tekrar menstrüasyon dönemine girilir ve döngü devam eder. Bu durum, gelişecek doğurganlık süresi boyunca devam eder. Menopoz dönemi ile birlikte uterusun hazırlığı da sona erer ve menstrüasyon tamamen biter. Bu bahsettiğimiz kanamaların hiç olmaması veya kesilmesi durumuna amenore ismini vermekteyiz.

Primer amenore nedir?

15 yaşına gelen kızların %98’i adet kanamasını yaşamış olur. Eğer, bu yaşa gelip de menstüasyon dönemi başlamamış olur ise primer amenore şüphesi ile doktora başvurulmalıdır. Doğumsal anomaliler, bazı hormon bozuklukları, üreme organlarının tam olarak gelişememesi, kromozomal anormallikler primer amenorenin nedenleri olabilir.

Primer amenore nedenleri nelerdir?

Primer amenorenin kompartımanlarına göre, nedenleri de değişkenlik gösterebilir. Genellikle; kalorisi düşük diyet programları, tiroit hastalıkları, hipofiz bezi hastalıkları, ağır spor ve egzersiz aktiviteleri bu nedenler arasındır. Kompartımanlarına göre nedenlerini şöyle açıklayabiliriz:

 • Kompartıman, rahim ve vajina: Gelişim bozuklukları neticesinde gelişir. Over fonksiyonu normal görünse de uterus, tüpler ve vajenin üst kısmı yoktur. Tanı için ultrason, MR, laparoskopik ve vajinoskopik yöntemler kullanılabilir.
 • Kompartıman, yumurtalıklar: 46 yerine, 45 kromozom var olması olarak bilinen Turner sendromu, primer amenorenin en sık görülen nedenidir. Kalıtımsal veya edinsel olabilir.
 • Kompartıman, hipofiz: Kafatasında yer alan hipofiz bezinin; travmaya bağlı, tümör veya cerrahi operasyon sonrasında gelişen hasarlar primer amenore nedenlerindedir.
 • Kompartıman, hipotalamus: Tam GnRH eksikliği bulunan kişilerde sekonder seks karakter gelişimi yoktur. Kısmi eksikliği söz konusuysa eğer, farklı düzeylerde sekonder seks karakter gelişimi bulunabilir. Anoreksiya nervozanın neden olduğu; kilo alma korkusu, normal kilonun kişiye fazla görünmesi, yiyecekleri aşırı sınırlayarak beslenmek önemli nedenlerdir. Bunların yanı sıra; immün yetmezlik ve kronik rahatsızlıklar, bu kompartımanı oluşturur.

Sekonder amenore nedir?

Düzenli bir şekilde adet kanaması olan kadınlarda tüm kompartımanlar normal işler. Beyindeki hipotalamus ve hipofiz; hormonal salgılar ile yumurtalıkları uyarır. Böylece; overlerın östrojen ve progesteron salgılanması sağlanır. Salgılanan bu hormonlarde yer alan endometrium, uterusun iç yüzeyini uyarır ve menstrüasyon başlamış olur. İşleyişin bu şekilde olmasına düzenli menstrüasyon diyoruz. Gebelik, menopoz ve emzirme süreçleri dışındaki, 3 ay üst üste menstrüasyon yaşanmamasını ise sekonder amenore olarak adlandırıyoruz.

Sekonder amenore nedenleri nelerdir?

Çoğu zaman en büyük nedeni, hamileliktir. Bazı durumlarda ise kortizon kullanımının, depresyonun, kemoterapi seanslarının ve doğum kontrol haplarının etkisi olabilir. En sık rastladığımız sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hormon bozuklukları
 • Kanser ve tedavi süreci
 • Tiroit rahatsızlıkları
 • Bulimia nervoza
 • Anoreksiya
 • Kistik fibrozis
 • Hipofiz bezi rahatsızlıkları ve bu bölgede gelişen spor
 • Sağlıksız beslenme
 • Psikolojik kaygılar ve depresyon
 • Birden fazla kilo alma ya da kilo verme
 • Polikistik over sendromu
 • Cushing sendromu
 • Uterusta meydana gelen hasarlar

Benzer Yazılar

Yumurtalık Kanseri Nedir?
Yumurtalık Kanseri Nedir?

Kadınların sağlıklı dönemlerinde vücudun işleyişi doğrultusunda çoğalan hücreler mevcuttur.

Devamı

Vajina Estetiğinde Bunlara Dikkat
Vajina Estetiğinde Bunlara Dikkat

Son dönemlerde estetik furyasında çeşitli uygulamalar artarken göze çarpan bir diğer estetik çeşidi de vajina estetiği oluyor.

Devamı

Sütüm Gelmiyor Diye Hemen Mamaya Başlamayın!
Sütüm Gelmiyor Diye Hemen Mamaya Başlamayın!

Sütüm gelmiyor endişesiyle hemen mamaya başlamak doğru değil.

Devamı

Gebelik Kolestazı Nedir?
Gebelik Kolestazı Nedir?

Gebelik kolestazı, çok sık görülmemek ile birlikte anne adaylarında yaygın kaşıntı şikayetiyle ortaya çıkmaktadır.

Devamı

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Hakkında Ne Biliyorsunuz?
Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Premenstrüel sendrom (PMS) nedir? Premenstrüel sendromu, adet öncesi gerginlik sendromu anlamına gelir. Adet kanamasının yaklaşmasına çok az kalmışken, kadınların yaklaşık %75’inde hormon düzeylerinin değişmesine bağlı olarak bazı şikayetler gözlemlenir.

Devamı

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?
Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir?

Devamı

Polikistik Over Sendromunda Beslenme Önerileri
Polikistik Over Sendromunda Beslenme Önerileri

Polikistik Over Sendorumu, üreme çağında olan yaklaşık her dört kadından birini etkileyen ve çok sık görülen kadın endokrin bozukluklarından biridir.

Devamı

Vajinal Akıntı ve Tedavi Yöntemi
Vajinal Akıntı ve Tedavi Yöntemi

Rahim ağzındaki ve vajinada yer alan küçük bezelerden salgılanan sıvıya vajina akıntısı denir. Salgılanan bu sıvı; oluşan döküntüleri ve eski hücreleri yok etmek için her gün vajinadan akar, üreme sistemi ve vajinayı sağlıklı tutmasını sağlar.

Devamı