Bize Sorun

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Addison Hastalığı Belirtilerini Geç Veriyor!

Addison Hastalığı Belirtilerini Geç Veriyor!

Addison hastalığı nedir?

Diğer adı adrenal yetmezlik olan Addison hastalığı oldukça nadir görülen bir hastalık olup, vücudun bazı hormonları yeteri kadar üretememesi sonucunda ortaya çıkar. Böbreklerin üstünde bulunan adrenal bezleri salgılama açısından yetersiz kalır ve kortiozol ile aldosteron hormonları kanda azalmaya başlar.

Addison hastalığı neden meydana gelir?

Addison hastalığı; birincil böbrek üstü yetmezliği ve ikincil böbrek üstü yetmezliği olmak üzere iki çeşittir:

 1. Birincil böbrek üstü yetmezliği: Bu sınıftaki yetmezliğin yaklaşık %70’i otoimmün sürece bağlıdır. Tüberküloz, farklı bakteriler, virüs ve mantar enfeksiyonları, böbrek üstü bezinin kanaması veya metastazı gibi diğer sebepler de birincil böbrek üstü yetmezliğine yol açabilir.
 2. İkincil böbrek üstü yetmezliği: Hipofiz hormonu olan ACTH’nin üretiminde azalma görülür ve bununla ilişkili olarak ikincil böbrek üstü yetmezliği gelişir. Hipofiz tümörü ya da başka bir nedenden dolayı yaşanan ACTH eksikliğinde kortizol üretimi uyarılmaz. Bu yetmezlik grubunda, aldosteron üretiminin genellikle etkilenmediğini söyleyebiliriz.

Addison hastalığının belirtileri nelerdir?

Addison hastalığının semptomları çoğu zaman birkaç aylık süre içinde yavaşça gelişmeye başlar. Belirtiler daha da belirginleşmeye ve kötü bir hal alıncaya dek, hastalık öyle yavaş ilerler ki, bazı bulguların kaçırılması durumu söz konusudur. Bu nedenle; küçük belirtiler önemsenmeli ve şikayetler daha da artmadan uzman bir doktora görünülmelidir. Başlıca belirtileri şu şekilde sırlayabiliriz:

 • Aşırı yorgunluk hali
 • Kilo kaybının görülmesi ve iştahın ciddi bir şekilde azalması
 • Açlık hipoglisemisi
 • Ağız mukozasında ve deride, özellikle ameliyat yarası yerlerinde, meme başlarında ve genital bölgenin renklerinde koyulaşma
 • Düşük tansiyona bağlı yaşanan bayılma
 • Tuz tüketiminin artması
 • Düşük kan şekeri
 • Mide bulantısı, ishal ve kusma
 • Karın ağrısı
 • Kas ve eklem bölgelerinde hissedilen ağrılar
 • Sinirli olma durumu
 • Depresyon gibi davranışsal bozukluğu durumları
 • Terlemenin azalması

Addison hastalığı nasıl teşhis edilir?

Öncelikli olarak hastanın hikayesi dinlenir ve bulguları incelenir. Bu aşamada Addison hastalığından tespit edilirse eğer; birincil ve ikincil adrenal yetersizliklerden hangisinin olduğunun belirlenebilmesi için birtakım laboratuvar testleri yapılır. Hastanın; elektrolit dengesi, kan şekeri düzeyi ve böbrek işlevlerinin değerlendirilmesi için yapılan bu testler; hem teşhisin doğru bir şekilde konulmasını sağlayacak, hem de uygulanacak tedavi planının oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Böbrek üstü bezleri ve hipofiz büyüklüğünü görebilmek, şeklini inceleyebilmek için bilgisayarlı tomografi ya da  manyetik rezonans gibi radyolojik görüntüleme yöntemlerine de ihtiyaç duyulabilir.

Benzer Yazılar

İnflamasyon Nedir?
İnflamasyon Nedir?

İnflamasyon, vücudun herhangi bir hasara karşı verdiği koruyucu bir cevaptır. Akyuvarların insan vücudunu bakteri ya da virüs gibi dış etkenlerden koruması anlamındadır.

Devamı

Şeker Hastaları Kalp Krizi Konusunda Nelere Dikkat Etmeli
Şeker Hastaları Kalp Krizi Konusunda Nelere Dikkat Etmeli

Şeker hastalığı, kan şekeri olarak da isimlendirilen kan şekerinin yüksek çıktığında görülen bir hastalıktır.

Devamı

Cushing Sendromu Nedir?
Cushing Sendromu Nedir?

Cushing sendromu, vücutta çok fazla kortizol üretimi ile oluşan bir hastalıktır. Kortizol yani stres hormonu böbrek üstü bezleri tarafından oluşan bir hormondur. Bu hormon tehdit altında oluşan bir hormondur. Bu vücudumuzun kendini tehditlere karşı koruma olarak verdiği bir yanıt olarak gösterilebilir. Kortizol oranı genelde vücut tarafından düzenlenir. Fakat yüksek ses, stres bu seviyeyi çıkarabilir.

Devamı

Hipotermi Nedir? Neden Olur?
Hipotermi Nedir? Neden Olur?

Vücudun faaliyet gösterebilmesi için ürettiği ısıyı; ürettiğinden daha hızlı kaybetmesi sonrasında gelişir. Vücut ısısının tehlikeli bir şekilde düşmesine yol açan bu durum hayati önem taşır.

Devamı

Kolesterol Hakkında En Çok Merak Edilenler!
Kolesterol Hakkında En Çok Merak Edilenler!

Kolesterol ile alakalı duyduğumuz doğru veya yanlış birçok bilgi var. Peki bunlardan hangileri doğru?

Devamı

Şekerin Hayatımızdaki Yeri
Şekerin Hayatımızdaki Yeri

Tatlı ve şekerlemeler zevkle sevilerek yenir. Böylece kişi farkında olmadan harcadığından

Devamı

Diyabet Hastaları Ayak Sağlığınıza Dikkat Edin!
Diyabet Hastaları Ayak Sağlığınıza Dikkat Edin!

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı, kandaki şeker seviyesinin normalin üzerine çıkmasına denilmektedir.

Devamı

B12 Vitaminin Faydaları ve Eksikliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
B12 Vitaminin Faydaları ve Eksikliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

B12 vitamini B vitaminleri gibi suda çözünen bir vitamindir. Merkezi sinir sisteminin etkin faaliyet göstermesi için B12 vitaminine ihtiyaç duyulur içerisinde kobalt bulunan vücudumuzda önemli vitaminlerden biridir.

Devamı

Yorgunluk, Saç Dökülmesi ve Aşırı Sinir Tiroid Belirtisi Olabilir!
Yorgunluk, Saç Dökülmesi ve Aşırı Sinir Tiroid Belirtisi Olabilir!

İnsan vücudu için hayati öneme sahip olan tiroid hormanlarının az ya da çok salgılanması pek çok ciddi sağlık sorununa neden olabilmektedir.

Devamı

Oruç, Diyabet Hastalarında Kalp Krizi Veya Felce Sebep Olabilir!
Oruç, Diyabet Hastalarında Kalp Krizi Veya Felce Sebep Olabilir!

Ramazan ayında diyabet hastalarında, uzun süreli açlık sonucu şeker yükselmesi, şeker düşmesi, şeker koması, tansiyon yükselmesi, kalp krizi ve felç riskinde artma gibi çeşitli istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız