Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Tilt Testi Nedir?

Tilt Testi Nedir?

Tilt testi nedir?

Bilincin kısa süreli olarak kaybolmasına bayılma denir. Bayılma hayati tehlikesi olan bir hastalığın habercisi olabileceği gibi aşırı sıcak, terleme, stres gibi birçok farklı sebebi olabilir. Bayılma, kan basıncının çok düşük olması ve kalbin yeri kadar oksijeni beyne ulaştıramadığı durumlarda ortaya çıkıyor.

Tilt testi bayılmanın sebeplerini belirlemek için gerçekleştirilen bir yöntemdir. Diğer bayılma sebeplerinden ayırt edicidir. Damarlardaki genişlemeyle birlikte kan basıncının aniden düşmesi ve buna bağlı olarak gelişen bayılmalar hakkında bilgi verir. Beyne giden kan akışının durmasıyla oluşan bayılmalara vazovagal bayılma denir. Tilt testi de vazovagal bayılmayı ortaya çıkarmak amacıyla yapılır.

Tilt testi nasıl yapılıyor?

Tilt testinde hasta hareketli bir masaya yatırılıyor. Baş kısmı kaldırılabilen bu hareketli masaya yatırılan hasta, emniyet kemerleri ile güvenliği sağlandıktan sonra ölçümlere başlanıyor. Öncelikle yatar pozisyondaki hastanın kan basıncı ve kalp hızı ölçülüyor. Ardından masanın baş kısmı 60-80 dereceye kadar kaldırılıyor. Hasta bu şekilde 40-45 dakika boyunca, her 5 dakikada bir nabzı ve tansiyonuna bakılarak izleniyor. Tilt testi uygulanırken hasta genellikle kan basıncının ani düşmesi sebebiyle bayılıyor ve masanın normal hale getirilmesinin ardından kan basıncı ve bilinç yeniden normale dönüyor.

Tilt testine girecek hastaya sabah aç karnına loş bir odada uygulanır. Sırt üstü yatar pozisyonda, hastanın ayaklarını dayayabildiği, düşmenin engellenmesi için deri kemerlerle bağlanarak güvenliğin sağlandığı hareketli bir masa aracılığıyla gerçekleştirilir. Deri kemerler hastanın göğüs, diz ve bacak kısımlarından bağlanır.

Ortalama 45 dakika süren test boyunca hastaların kan basıncı, nabzı 5 dakika aralıklarla ölçülür. Hastanın herhangi bir şikayeti olması durumunda ölçümler daha sık yapılır. Test sonucunda hasta da herhangi bir gelişme olmayan hastalarda test olumsuz sonuçlanır. Test aşamasında bayılan hasta hemen yatar pozisyona getirilir ve test sonucu olumlu kabul edilir.


Tilt testi yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 Testin uygulandığı oda oluşabilecek bir acil durumda her türlü müdahalenin yapılabilmesine uygun olmalıdır.  Test sırasında hastanın bayılması durumu söz konusu olduğu için, kemerlerle masaya bağlanır ve bayılma gerçekleştiğinde düşmesi engellenir.

Benzer Yazılar

Excimer Lazer Uygulaması Sonrası İyileşme Süreci
Excimer Lazer Uygulaması Sonrası İyileşme Süreci

Birçok hasta lazer göz ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde herhangi bir sorun yaşamadığı ..

Devamı

Kolesterol Yüksekliği
Kolesterol Yüksekliği

Vücudumuzun sağlıklı hücrelerin oluşumuna devam edebilmesi için, kolesterole ihtiyacı vardır, ancak fazla miktarda kolesterol sağlığımız üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir.

Devamı

Karın Şişliği ve Ağrı Mide Tembelliğine İşaret Ediyor
Karın Şişliği ve Ağrı Mide Tembelliğine İşaret Ediyor

Midenin besinleri normal süresinde sindirememesi sonucu mide boşalmasında oluşan gecikmeye mide tembelliği..

Devamı

Grip Aşısı Kalp Krizi Riskini Azaltıyor!
Grip Aşısı Kalp Krizi Riskini Azaltıyor!

Grip aşısı gribe yakalanma riskini azaltarak grip olsak da hastalığı hafif geçirmemize olanak sağlar. Grip aşısı kalp krizi riskini yarı yarıya düşürür.

Devamı

Kaldıramayacağınız Yükleri Taşımayın! Obezite Kader Değil!
Kaldıramayacağınız Yükleri Taşımayın! Obezite Kader Değil!

Değişen yaşam şeklimiz ve beslenme alışkanlıklarımız sağlığımızı etkilemekte obeziteyi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sık rastlanan önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkartmaktadır.

Devamı

Vücudunuz Ramazana Hazır Mı?
Vücudunuz Ramazana Hazır Mı?

Ramazana sayılı günler kala yapacağımız değişiklikler vücudumuzu ramazana hazırlayacaktır. Bu sene de yaz günlerine denk gelen ramazan ayı, normal beslenme düzenimizin dışına çıktığımız, öğün sistemimizin değiştiği ve açlık süresinin uzadığı bir dönemdir.

Devamı

Kepçe Kulak Ameliyatı
Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak AmeliyatıKepçe kulak sorunu sık görülen bir sorundur. Sorun kıkırdakların zayıf olma nedeniyle kıvrımların yeterli gelişmemesi ile ortaya çıkar. Genetik bir sorun olan kepçe kulak, ameliyat ile estetik bir görünüme kavuşabilir.

Devamı

Varis Kanamaları Tedavisi
Varis Kanamaları Tedavisi

Bacaklarımızdaki toplardamarların uzamış, genişlemiş, kıvrılmanmış, kapakçıkları yetersiz hale gelmesine varis denir.

Devamı

Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat
Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat

Annenin içgüdüsel olarak çocuğunu koruyup kollaması, gebe kalındığı anda başlayıp hayat boyu devam eder. Bebek ana rahmine düştüğü andan itibaren bütün ihtiyaçlarını plasenta ve göbek kordonu yolu ile annesinden karşılar.

Devamı

Çocuklarda İlk 2 Yaşta Sağlıklı Beslenme
Çocuklarda İlk 2 Yaşta Sağlıklı Beslenme

Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmeyi, 6. aydan itibaren anne sütüyle birlikte tamamlayıcı beslenmeye başlanmasını önermektedir.

Devamı