Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Rectovajinal Ve Servikovajinal Fistül Nedir? Kimlere Uygulanır?

Rectovajinal Ve Servikovajinal Fistül Nedir? Kimlere Uygulanır?

Rectovajinal ve servikovajinal fistül nedir? Kimlere uygulanır?

Genel olarak doğumdan sonra görülebilen bir komplikasyon olup son derece can sıkıcı durumların oluşmasına sebep olan bir durum rektovajinal fistüllerdir. Bu noktada oldukça kolay zannedilen bir takım müdahalelerin sonucunda büyük sorunların doğmasına yol açabilen bir durumdur. Fistüle baktığımızda birbiri ile bağlantısı olmayan iki organ arasında epitrel bir yolun içten duvar şeklinde örülme durumudur. Rektum ile vajina arasında ki bu duvarın hasar görerek vajinadan dışkı, sıvı ve gaz gelmesi durumudur.

Rektovajinal ve servikovajinal fistül nedenleri nelerdir?            

Birçok farklı neden bulunmakla birlikte en sık karşılaşılan durum doğumsaldır. Bununla birlikte travma, doğum travması, ameliyatlar sonrası bölgenin hasar görmesi, cinsel saldırı hali, enfeksiyonlar, bağırsak hastalıkları, crohn hastalığı, kolit, radyasyon, rahim ağı kanseri, yumurtalık kanseri, rektum kanseri, kolon kanseri gibi durumlar neden olabilmektedir.

Kimlere uygulanmaktadır?

Yukarıda belirttiğimiz durumlara maruz kalan kişilerde uygulanabilmektedir. Bu noktada vajinadan dışkı kaçıran, aşırı gaz kaçıran aynı zamanda sıvı ve kanama olan kişilere tedavi uygulaması yapılmaktadır.

Rektovajinal ve servikovajinal fistül tedavisi nasıldır?

Rektovajinal ve servikovajinal fistül tedavisinde birçok yöntem bulunsa da en kesin yöntem ameliyattır. Eğer ilk aşamada ise bu noktada ameliyatsız tedavi de uygulanabilmektedir. Bu noktada kolonoslopi ile stent takılarak rektum ile vajina bağlantısı kesilebilir. Bu sayede sorun ortan kalkar. Bununla birlikte yine kolonoskopi ile endoklip uygulaması ve fibrin yapıştırıcı uygulaması ile tedavi gerçekleştirilebilir. Ancak birçok doktor kesin tedavi olarak ameliyatı önermekte ve tercih etmektedir. Ameliyat ile tedavi yönteminde birçok farklı yol kullanılabilmektedir. Bu noktada vajinal yoldan onarım gerçekleştirilebilir, perineal yöntem tercih edilebilir, kas onarımı yapılabilir, makat kaslarına müdahale gerçekleştirilerek york-mason yöntemi tercih edilebilir. Aynı zamanda karın üzerinden işlem gerçekleştirilebilir. Tedavi yönteminde kişinin yaşı, sağlık durumu, duvarın durumu oldukça önemli bir konudur. Her hastada farklı bir yöntem tercih edilmesinin sebebi budur. Durumun erken teşhisi önemli bir konu olup kişinin fark etmesi halinde hemen bir doktora muayene olarak tedavi sürecini başlatması doğru ve yerinde bir adım olacaktır.  

Benzer Yazılar

Beyin Kanamalarının Her Yaş Grubu İçin Geçerli Olabildiğini Biliyor Muydunuz?
Beyin Kanamalarının Her Yaş Grubu İçin Geçerli Olabildiğini Biliyor Muydunuz?

Yaşlılarda kafa darbesi yani travma sonucu komplikasyonlar, daha fazla ve şiddetli olabilir. Buna bağlı olarak yatış süreleri uzayabilir. Kafa tasına alınan bir darbe, yaşlılarda travma şiddetinden bağımsız olarak beyin kanamalarına yol açabilir.

Devamı

Kepçe Kulak Ameliyatı
Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak AmeliyatıKepçe kulak sorunu sık görülen bir sorundur. Sorun kıkırdakların zayıf olma nedeniyle kıvrımların yeterli gelişmemesi ile ortaya çıkar. Genetik bir sorun olan kepçe kulak, ameliyat ile estetik bir görünüme kavuşabilir.

Devamı

Cinsel İlişki Kabusa Dönüşmesin!
Cinsel İlişki Kabusa Dönüşmesin!

Prof. Dr. Okan Bölükbaşı orgazmik baş ağrısı konusunda sık sorulan, çeşitleri, etkileri nelerdir, cinsel ilişki ile baş ağrısı yaşayanlar ne yapmalıdır?

Devamı

Oyun Terapisi Nedir?
Oyun Terapisi Nedir?

Çocuklar duygu ve düşüncelerini ifade etmekte yetişkinler kadar iyi değildir. Çoğu zaman duygu ve düşüncelerinin farkında olmayabilirler, anlamlandıramayabilirler, bu nedenle ifade etmeleri de güçtür.

Devamı

Selfie Çılgınlığı Estetiğe Olan İlgiyi Artırdı!
Selfie Çılgınlığı Estetiğe Olan İlgiyi Artırdı!

Hayatımızın her alanına giren sosyal medya, estetiğe olan talebi artırdı ve artırmaya devam ediyor.

Devamı

Böbrek Nakli Olacak Hastalara Öneriler
Böbrek Nakli Olacak Hastalara Öneriler

Böbrek nakli ameliyatları diyalize giren her hastanın hayallerini süslemektedir.

Devamı

Estetikte En Çok O Tercih Ediliyor!
Estetikte En Çok O Tercih Ediliyor!

Estetik ameliyatlar içinde en çok meme büyütme tercih ediliyor. Geçen yıl tüm dünyada 1.5 milyon civarında meme estetiği ameliyatı yapıldı.Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Prof. Dr. Aydın Gözü merak edilenleri yanıtladı.

Devamı

Kemoterapi Nedir Seviyeleri Nelerdir?
Kemoterapi Nedir Seviyeleri Nelerdir?

İlaç ile tedavi anlamına gelen kemoterapi, çoğunlukla kanser hücrelerini etkileyen kanser ilaçları kullanılarak yapılan..

Devamı

Kas Hastalıkları Nelerdir?
Kas Hastalıkları Nelerdir?

Kas güçsüzlüğü kas hastalıklarının belirtileri içinde en yaygın olanıdır.

Devamı

Tilt Testi Nedir?
Tilt Testi Nedir?

Tilt testi son yıllarda ülkemizde büyük yaygınlık gösteren ve birçok hastaya umut ışığı olan bir yöntemdir.

Devamı