Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Organ Nakli ve Organ Naklinin Önemi

Organ Nakli ve Organ Naklinin Önemi

Böbrek naklinin önemi nedir?

 

Böbrek nakli yüzlerce, binlerce insan için özgürlüğe giden ve zincirleri koparan bir yoldur. Böbrek nakli ameliyatları diyalize giren her hastanın hayallerini süsler. Belirli bir süre, belki de yıllarca makineye bağlı olarak yaşam mücadelesi veren, ancak kısıtlı sıvı ve katı tüketmelerine izin verilen, seyahat özgürlükleri alınmış ve bu bağlamda iş, aile ve sosyal hayatları kısıtlanmış bu kişiler için böbrek naklinin önemi büyüktür.

Organ nakli 20. yüzyılın son çeyreğinde tıp alanında ortaya çıkan mucizevi bir tedavi yöntemi. Özellikle organ naklinden başka hiçbir tıbbi seçeneği olmayan kalp ve karaciğer yetmezliği olan hastalar için organ nakli bu hastaların hayata tutunabilmesi için tek seçenek. Üstelik organ nakli bu hastalara sadece hayat vermiyor; sosyal ve tıbbi açıdan toplum içinde normal günlük, iş, okul ve aile hayatlarına kavuşmalarına da olanak tanıyor.

Organ nakli olmuş bir birey ne kadar sağlıklıdır?

Organ nakli işlemi gerçekleştirilen hasta, daha sonrasında; çocuk sahibi olabilecek, her türlü spor aktivitesini yapabilecek kadar sağlıklı olmaktadırlar.

Böbrek nakli hastaları kimlerdir?

Böbrek naklinden en fazla yararlanan hastalar; çocuklar ve şeker hastaları. Böbrek yetmezliği hastaların, onları tedavi etmese bile hayatta tutan diyaliz gibi bir yöntemleri olmasına karşın, çocuklar ve şeker hastaları diyalizin yan etkilerinden en fazla etkilenen hasta grubu. 25 yıl kadar önce bu hasta grubunun böbrek naklinden sağlayacağı yararlar tartışmalı iken, daha sonra yapılan bilimsel araştırmalar, bu hastaların aslında nakilden en fazla yararlanan grup olduğunu göstermiştir. Bu nedenle bu hastaların uygun şartlarda bir an evvel böbrek nakli olanağını elde etmesi gelişimleri ve sağlıkları açısından çok önemlidir. Bir zamanların diğer tartışmalı hasta grubu ise hepatitli hastalar. Yine böbrek naklinin erken yıllarında bu grup hastaları nakil yapmaktan korkanken, artık ilave testler sonrası tıbbi olarak uygunsa bu hastalara da böbrek nakli ameliyatlarını güvenle uygulamaktayız.

Organ nakli olacak hasta nelere dikkat etmelidir?

İster canlı vericili olsun, isterse kadavra vericili, böbrek naklinin sonucunun mükemmel olması için gereken her şey yapılmalıdır. Bu nedenle; nakil işlemine dahil olan herkes tam donanımlı olmalıdır. Kadro olarak bilgili ve deneyimli bir cerrahi ekip, böbrek nakli konusunda cerrahi ekip ile uyumlu bir nefroloji grubu gereklidir.

Bu ekip 24 saat boyunca hastaların yanında olacak şekilde organize olmalıdır. Organ nakli operasyonu; yalnızca organ nakli ekibinin değil, hastanenin diğer branşlardaki tüm hekimlerinin de katkısının olduğu bir tedavi yöntemidir. Kardiyolojiden girişimsel radyolojiye, infeksiyon hastalıklarından ürolojiye kadar hastanenin donanımı mutlaka sorgulanmalıdır.

Organ bağışı ne demektir?

Çok önemli bir sorun da insanların hayatta iken organ bağışı kavramı ile karşılaşmamış olmasıdır. Beyin ölümü sonrası; nakile uygun olan organların, ihtiyacı olan kişilere nakledilmesine organ bağışı denir.

Bu sorumluluğun acılı aile bireylerine yüklenmesi kolay bir süreç değildir. Farklı nedenlerden dolayı bu düşüncede olmayan kişiler ile de karşılanabilir. Ama önemli olan cesurca bu kararı hayatta iken alıp, yakınlarımızla gurur duyarak paylaşmamız olacaktır.

Ülkemizde organ bulamadığı için her yıl hayatını kaybeden 7 bin kişi ile organ bulabilme umuduyla yaşam savaşı veren 70 bin hastamız bu kararı beklemektedir. Bizlere düşen ise bu kutsal organları hakkıyla ihtiyacı olan kişilere nakletmektir.

Benzer Yazılar

Organ Nakli ve Organ Naklinin Önemi
Organ Nakli ve Organ Naklinin Önemi

Çok önemli bir sorun da insanların hayatta iken organ bağışı kavramı ile karşılaşmamış olmasıdır.

Devamı