Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Koku alma bozukluklarının tedavisi var mıdır?

Koku alma bozukluklarının tedavisi var mıdır?

Çevremizi algılamamızı sağlayan şey 5 duyu organlarımızdır. Koku duyusu da bunlardan biridir. Anne karnındaki bir bebeğin ilk gelişen duyusu kokudur ve bebeğin annesinin kokusuna olan hassasiyetinin sebebi de budur.

 

Koku alma duyusunun yok olması, koku duyusu bozukluklarından en sık rastlanandır. Koku alma bozukluklarının tedavisinde öncelikle, sorunun hangi sebeple ve ne kadar süredir var olduğunu tespit etmek gerekir. Hastalığın nedeni hakkında bilgi edinmek için öncelikle şiddeti, ne kadar süredir var olduğu, nasıl ve ne aralıklarla hissedildiği sorularının cevapları belirlenmelidir. Koku alma bozukluğunun tedavisi ve sonucu kaynaklandığı sebebe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Koku alma bozukluğu doğrudan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmasa da, hastaların yemeklerden lezzet alamaması zamanla yeme bozukluğuna ve aşırı kilo kaybına yol açabilir. Bu durum ise kişinin depresyona girmesine sebep olabilir. Koku alamayan hastalar, bozuk besinleri fark etmez ya da soba zehirlenmesi gibi durumlarda algılayamayacakları için risklerle karşı karşıya kalabilirler.

 

Koku alma bozukluğunun sebebi yaşlılık ve beyin tümöründen kaynaklanıyorsa tedavi sonuç vermeyebilir ancak polip ve tümörler sebep oluyorsa tıkanıklığın açılmasıyla hasta sağlığına kavuşur. Herhangi bir ilacın sebep olduğu koku alma bozukluğunda ilaç kesildikten sonra hasta sağlığına kavuşurken, kafa travmalarına bağlı olarak gelişen bozukluklarda hastaların yüzde 20’si 1-3 ay içerisinde iyileşmektedir.

 

Koku alma bozukluğu şikayetiyle doktora giden hastalara öncelikle KBB muayenesi yapılır. KBB muayenesi yapılan hastaya koku alanı endoskopisi yapılarak koku alma bozukluğunun iletim tipi bir kayıp olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bu muayenenin ardından hastaya Koku eşiği, Koku ayırt etme, koku tanılama ve koku hedonik skala testleri yapılır. Yapılan testler sonucunda koku alma bozukluğunun türü tespit edilir. Daha sonra ise koku alanı tomografi ile görüntülenir ve MR çekilerek koku soğancığının hacmi değerlendirilir. Böylece koku alma bozukluğunun sinirsel bir sorun sebebiyle mi yoksa iletim tipi mi olduğu anlaşılır. Eğer hala anlaşılamıyorsa beyindeki koku bölgelerine sinyalin ulaşıp ulaşmadığı test edilir.

 

Tedavi sürecinde, ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve rehabilitatif terapi olmak üzere üç seçenek bulunmaktadır. Koku alma bozukluğu tedavisinde A vitamini desteği sıklıkla kullanılmaktadır. Bozukluğun sebebine bağlı olarak kullanılacak ilaçlar değişiklik göstermektedir. İlaç tedavisiyle sonuç alınamayan durumlarda cerrahi tedavi ile koku alanı önündeki engel ortadan kaldırılarak sorun çözülür. Hastalığın sebebi sinirsel bir bozukluksa Koku Eğitimi ile destek tedavi uygulanabilir.

Benzer Yazılar

Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi
Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi

Mide reflüsü olarak bilinen gastro-özefageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşur. Mide içeriği, belirgin derecede asittir. Aynı zamanda, mide içeriğinde hemen her zaman safra ve pankreas sıvıları da bulunur.

Devamı

Prostat Belirtileri
Prostat Belirtileri

Belirtileri, büyüme oranı ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kişiler büyüme başladığı halde bu büyümenin farkında olmayabilirler.

Devamı

Dudak Yarası Deyip Geçmeyin!
Dudak Yarası Deyip Geçmeyin!

Dudak kanseri çok sık görülmeyen fakat ölüme neden olabilen bir kanser türüdür. Dudak dokularındaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi kanser oluşumuna yol açar.

Devamı

Selfie Çılgınlığı Estetiğe Olan İlgiyi Artırdı!
Selfie Çılgınlığı Estetiğe Olan İlgiyi Artırdı!

Hayatımızın her alanına giren sosyal medya, estetiğe olan talebi artırdı ve artırmaya devam ediyor.

Devamı

Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat
Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat

Annenin içgüdüsel olarak çocuğunu koruyup kollaması, gebe kalındığı anda başlayıp hayat boyu devam eder. Bebek ana rahmine düştüğü andan itibaren bütün ihtiyaçlarını plasenta ve göbek kordonu yolu ile annesinden karşılar.

Devamı

Yumurtalık Kanseri Nedir?
Yumurtalık Kanseri Nedir?

Kadınların sağlıklı dönemlerinde vücudun işleyişi doğrultusunda çoğalan hücreler mevcuttur.

Devamı

Travmaya Maruz Kalan Çocuklar Oyunları Hep Aynı Şekilde Oynayabilir
Travmaya Maruz Kalan Çocuklar Oyunları Hep Aynı Şekilde Oynayabilir

Çocukların kendilerini ifade etmekte yetişkinler kadar başarılı olmadığını çocuklarda uygulanan oyun terapisi ile çocukların yaşadığı sıkıntıları daha kolay anlayabilirler.

Devamı

Tilt Testi Nedir?
Tilt Testi Nedir?

Tilt testi son yıllarda ülkemizde büyük yaygınlık gösteren ve birçok hastaya umut ışığı olan bir yöntemdir.

Devamı

Çapraz Alerjiye Dikkat!
Çapraz Alerjiye Dikkat!

Burun akıntısı, hapşırma ve öksürük gibi bulgularla seyreden Soğuk Algınlığı ve Alerjik Rinit çok karıştırılır. Bu iki hastalığı ayırt etmenin tek yolu bekleyip görmektir.

Devamı

Mide Ameliyatları
Mide Ameliyatları

Şişmanlığın cerrahi tedavisinde iki yol ile kilo kaybı sağlanır.

Devamı