Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Koku Alma Bozuklukları

Koku Alma Bozuklukları

Koku Alma Bozuklukları

Eğer koku alamıyorsanız hemen telaş yapmanıza gerek yok. “Koku alamıyorum” dediğiniz durumun ne zaman ortaya çıktığını hatırlamaya çalışmanız gerekmekte. Bu bir viral enfeksiyon sonrası bir kaç günlük bir durum ise geçici olabilir.

Eğer grip değilseniz, burnunuzda bir tıkanıklık yoksa, sinüzitiniz yoksa, hastalığınız iyileştiyse ve yine de koku alamıyorsanız bir an önce doktora başvurmanız gerekmektedir. Koku hücreleriniz zedelenmiş, viral enfeksiyon sonrası koku hücrelerinden elektriksel sinyalin gittiği koku soğancığında bir hasar ortaya çıkmış olabilir.

Eğer koku alamıyorsanız;

1. Ne zaman başladığı,

2. Ne kadar süredir devam ettiği,

3. Hangi hastalıktan sonra ortaya çıktığı çok önemlidir.

Koku Alamama

Koku alamama herkesin bir dönem başına gelebilecek bir durumdur. Koku alamama denilen durum burnumuz tarafından saptanan koku moleküllerinin burun içindeki koku hücreleri ile etkileşime geçmemesi ve daha sonrada beyindeki koku merkezinde bir elektriksel aktivite oluşturmayıp koku duyusunun tanımlanamamasıdır.

Koku alamamanın birçok nedeni olabilir. Bunlardan sadece bir tanesi burun tıkanıklığıdır. Özellikle akut koku alamama denilen grip, nezle gibi viral enfeksiyonlar veya sinüzit gibi bir takım bakteriyel enfeksiyonlar sonrasında geçici olarak koku alma duyusunda yitme olarak karşımıza çıkar.

Bir başka durum ise burunda bir tıkanıklık yapmadan santral sistemde yani beynimizde oluşan bir takım nörolojik hadiseler sonucu koku alma kaybıdır. Bunlarda özellikle alzheimer, parkinson, multiple skleroz gibi hastalıklar sonrasında koku alma duyusunda bir yitim ortaya çıkmaktadır.

Tüm bu koku alamama durumunun yol açtığı en önemli neden ise, yaşam kalitesinde düşme, hafıza kaybı, unutkanlık, işlev kaybı, cinsel isteksizlik, kilo kaybı gibi durumlara yol açmaktadır.

Koku Alamama Nedenleri

Koku alamama nedenleri iki ana grupta toplanmaktadır. Bunlardan bir tanesi periferik yani burundan kaynaklanan nedenler, bir diğeri santral yani beyinden kaynaklanan nedenlerdir. En sık koku alma bozukluğu yapan nedenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Üst solunum yolu enfeksiyonları,
  • Burun ve sinüs hastalıkları
  • Kafa travmaları.

Bunun dışında bir takım nörolojik hastalıklar; alzheimer, parkinson, bununla beraber bir takım toksik maddelerin solunması sonucunda ortaya çıkan koku alma kaybı. Koku alamama ortam değişimlerinde ortaya çıkar. Özellikle hava değişimlerinin yoğun olduğu ortamlarda ya da yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan koku alma bozukluğu nedenleri en sık karşımıza çıkan koku alma bozukluğu durumlarıdır.

Koku Alma Bozukluğu

Koku alma bozukluları sadece koku alma duyumuzda tek yönlü bir bozulma ifade edilmez. Farklı koku almak, az koku almak, hiç koku alamamak veya kötü koku almak, hepsi bir koku alma bozukluğudur.

Koku alma duyusundaki değişimi ifade eden tüm durumlara  koku alma bozukluğu denilmektedir. Bu gruptaki tüm hastalıkların toplamına da koku alma bozuklukları denilmektedir. Özellikle kötü koku alma karşımıza sıklıkla çıkan bir durumdur. Ameliyat sonrası veya hiç ameliyat geçirmeden bir takım nörolojik veya psikiyatrik hastalıklarda karşımıza çıkabildiği gibi çalıştığımız bir ortamdan kaynaklanan bir durumun daha sonra sürekli psikolojik olarak devam etmesi şeklinde de olabilir.

Hasta hiç alamadığını düşündüğü kokuları test esnasında aldığını görür veya çok rahat alabildiğini düşündüğü kokuları test esnasında başaramaz. Bir hekim olarak bizler koku alma bozukluklarını değerlendirirken, koku duyusunu hem ayırt etme, hem tanımlama, hem de eşik değerleri aşısından birlikte değerlendirilmesini göz önünde tutarız.

Koku Kaybı Tedavisi

Koku kaybı tedavisi birçok yöntemle yapılır. Bunlardan bir tanesi ilaç tedavisidir. Özellikle burun tıkanıklığına bağlı bir koku alamama durumu varsa, ilaç kullanımı sonucu koku alma duyusunun tekrar kazanılması sağlanmaktadır. Eğer kişinin burun tıkanıklığı olmadan ortaya çıkan bir koku alma bozukluğu varsa, o zaman hastanın ileri tetkiklerle araştırılması gerekir. Bir takım görüntüleme yöntemleri ile araştırılması gerekmektedir. Özellikle tomogafi ve MR burada ciddi anlamda yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar

Ortopedik rehabilitasyon nedir?
Ortopedik rehabilitasyon nedir?

Tıp biliminin, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşında özelleştirilmiş bir alt dal uygulaması olup, kas ve iskelet sistemindeki pek çok rahatsızlığın tedavisinde tetkiklere dayalı tedavi seçenekleri sunar.

Devamı

Burun Alerjisi Yaşam Standartlarınızı Kötü Yönde Etkilemesin
Burun Alerjisi Yaşam Standartlarınızı Kötü Yönde Etkilemesin

Alerjiye dayalı burun nezlesi gibi hastalıklar gözlerin kaşıması burunda akıntı boğazlarda yanma olarak kendini gösterir.

Devamı

Çocuklar En Çok Yazın Bu Hastalıklara Yakalanıyor!
Çocuklar En Çok Yazın Bu Hastalıklara Yakalanıyor!

Çocuklarda bu ateşli döküntülü hastalıklar sık görülür ve birçoğunda etken virüslerdir. Ancak daha az sıklıkta olan bakteriyel nedenli döküntülü hastalıklar hayati risk taşır.

Devamı

Dudak Yarası Deyip Geçmeyin!
Dudak Yarası Deyip Geçmeyin!

Dudak kanseri çok sık görülmeyen fakat ölüme neden olabilen bir kanser türüdür. Dudak dokularındaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi kanser oluşumuna yol açar.

Devamı

Rahim Ağzı Kanseri ve İlerlemiş Rahim Ağzı Kanseri
Rahim Ağzı Kanseri ve İlerlemiş Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri daha çok gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde daha sık görülen kanser türüdür.

Devamı

Kalbiniz İçin Altın Öneriler!
Kalbiniz İçin Altın Öneriler!

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için kalp sağlığının korunması büyük önem taşıyor. Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hem kalp hem de genel sağlığınızı korumanız mümkün.

Devamı

Akciğer Kanserinin Evreleri
Akciğer Kanserinin Evreleri

Akciğer hücrelerinin anormal hale gelmesi ve kontrol edilemeyen bir hızla çoğalmasıyla ortaya çıkan hastalığa Akciğer Kanseri denir.

Devamı

Gastrit Neden Oluşur?
Gastrit Neden Oluşur?

Beslenme alışkanlığı, gastritin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan bir faktördür. Düzensiz ve kötü beslenme, sigara ve alkol tüketimi, mideyi tahriş ederek gastrite sebep olabilecek başlıca sebeplerdendir.

Devamı

Menopoz ve Psikolojik Yönleri
Menopoz ve Psikolojik Yönleri

Hayat, doğadaki birçok süreç gibi, çeşitli evreler şeklinde akar. İnsan hayatının toplumsal, psikolojik ve biyolojik yönleri bu evrelerde yeniden yapılanır.

Devamı

Tilt Testi Nedir?
Tilt Testi Nedir?

Tilt testi son yıllarda ülkemizde büyük yaygınlık gösteren ve birçok hastaya umut ışığı olan bir yöntemdir.

Devamı