Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı?

Kepçe kulak sorunu sık görülen bir sorundur. Sorun kıkırdakların zayıf olma nedeniyle kıvrımların yeterli gelişmemesi ile ortaya çıkar. Genetik bir sorun olan kepçe kulak, ameliyat ile estetik bir görünüme kavuşabilir.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı?

Kulak yüz yapısında yüzün bütünlüğünü koruyan dengenin bir parçasıdır. Kulakta yeni doğumdan itibaren birçok şekil bozukluğu olabilir. Çoğunlukla rastlanan sorun ise kepçe kulaktır. Kepçe kulak okul çağındaki çocukları büyük bir oranda etkilemektedir. Genellikle kepçe kulak sorununda küçük çocuklarda dış etmenlerin psikolojik baskıların sebebiyet verdiği gözlemlenmiştir. Bu da çocuğun okul ile uyumunu zorlaştırır. 

Çocuklarda Kepçe Hangi Yaş Aralığında Yapılabilir?

Kepçe kulak yapısı genellikle genetik olarak doğuştan aile etkisiyle ortaya çıkabilir. Kulaklar çocuk yaşta gelişiminin büyük bir bölümünü tamamladığı için 5 yaşından itibaren kepçe kulak estetiği her yaşta yapılabilir. Ailelerin istekleri üzerine daha sonraki ilerleyen yaşlarda da ameliyat olabilir.

Ameliyat Ne Kadar Sürüyor?

Uzman doktorlar tarafından sürdürülen ameliyatlar çocuklar için genel anesteziyle büyükler için ise genel ve lokal ile yapılabilir. Büyük özveri ile yapılan bu ameliyatlar yaklaşık 1-1.5 saat sürmektedir. Operasyon kulak kepçe bölgesinin arka tarafından gerçekleştirilir, kulak kıkırdaklarında şekillendirme yapılarak dikişler atılır. Kulak kepçesi arka tarafa atılarak kulağın arkasında ki deriye gizli dikiş atılır. Deri gözle görünür bir dikiş izi olmaz.

Ameliyat Sonrası?

Kulak ameliyat sonrasında 2-3 gün arası bandajlı olarak kalabilir. Banyo yapımı bandaj çıkarıldıktan sonra gerçekleşir. Ameliyata bağlı şişlik olabilir. Fakat bu şişlik 1-2 haftalık zaman diliminde normale döner. Çocuklar hassas olmaları koşulu ile 1 hafta sonrasında okullarına gidebilirler. Daha büyük yaşlarda ki insanlar için bu durum 2-3 gün içerisinde değişebilir. Kulaktaki yapılan yenilik kişiye olumlu yönde etkileyecektir. Psikolojik anlamda yeni bir döneme gireceklerdir. Hastaların bandaj takmaları gerekir. Bu bandaj takımı kulağın şeklini koruması için 1-2 hafta daha devam edebilir. Önemli bilinmesi gereken konulardan biri de kepçe kulak rahatsızlığının işitme sorunu ile ilgisi yoktur. Estetik görünüm ile alakalı bir durum söz konusudur.
 

Benzer Yazılar

Suçiçeği Nedir?
Suçiçeği Nedir?

Suçiçeği genellikle bir çocukluk çağında görülen ve varicella zoster virüsünün (VZV) sebep olduğu, vücutta kaşıntılı..

Devamı

Çocuklar İçin Tatil Önerileri
Çocuklar İçin Tatil Önerileri

Dönem boyunca çocuklar çalıştı, koşturdu, yoruldu. Rutin okul telaşı, derslerin ve sınavların stresi yerini, rahatlamaya, uyku ve dinlenmeye bıraktı.

Devamı

Kalbinizi Sıcak Tutun!
Kalbinizi Sıcak Tutun!

Soğuk havalar kalp sağlığını olumsuz etkiliyor. Soğuk havaların uyardığı damarlardaki büzülme, kalp spazmı ve tansiyonu yükseltiyor.

Devamı

Burun Eti Nedir Butun Etinin Büyümesinin Nedenleri Nelerdir
Burun Eti Nedir Butun Etinin Büyümesinin Nedenleri Nelerdir

Burun eti diğer adı ile konka isimli yapı; burun solunumu esnasında alınan havanın ısıtılarak nemlendirilmesini sağlar.

Devamı

Baş Ağrısı Okul Başarısını Etkiliyor!
Baş Ağrısı Okul Başarısını Etkiliyor!

Erişkin insanlarda olduğu gibi çocukların da başı ağrır. Tekrarlayan baş ağrıları okul sorunlarına, öğrenme güçlüğüne neden olabilir. Ebeveynler çocukların şikâyetleri ciddi olmadan ve süreğen (kronik) hale gelmeden baş ağrısını genellikle geçiştirirler.

Devamı

Migrende Botoks Uygulaması
Migrende Botoks Uygulaması

Yaşam konforunu olumsuz anlamda etkileyen migren ağrısı, bütün dünyada önemli bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir.

Devamı

Menopoz ve Psikolojik Yönleri
Menopoz ve Psikolojik Yönleri

Hayat, doğadaki birçok süreç gibi, çeşitli evreler şeklinde akar. İnsan hayatının toplumsal, psikolojik ve biyolojik yönleri bu evrelerde yeniden yapılanır.

Devamı

Havuz Keyfiniz ‘Göz’e Gelmesin!
Havuz Keyfiniz ‘Göz’e Gelmesin!

Hijyenik koşulların sağlanamadığı veya temizliğinde gereğinden fazla kimyasal madde kullanılmış havuzların gözümüze verebileceği zararların farkında mıyız?

Devamı

Alzheimer Olmak İstemiyorsan; Dans Et
Alzheimer Olmak İstemiyorsan; Dans Et

Önceden sanıldığının aksine, bulmaca çözme ve benzeri uğraşlar Alzheimer gelişimini önlemede düşük etkinliğe sahip. Esas önemli bulgu, önlemede en yüksek uğraşın “dans etmek” tir.

Devamı

Sağlıklı Yaşa, Mutlu Ol, Yengeçten Korkma!
Sağlıklı Yaşa, Mutlu Ol, Yengeçten Korkma!

Kelime anlamı yengeç olan çağımızın hastalığı kanserden korunmak sizin elinizde…

Devamı