Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Gastroskopi

Gastroskopi

Gastroskopi ve kolonoskopi nedir?

Son yıllarda yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik mide ve bağırsaklarda olumsuz etkilere neden oluyor. Sindirim sistemi tanı ve tedavisinde kullanılan, ucunda kamera bulunan bir cihazla organların incelenmesine endoskopi denilirken, bu işlem incelenen bölgeye göre özel olarak isimlendiriliyor. Gastroskopi, yemek borusu mide ve oniki parmak bağırsağının ilk bölümünün incelendiği, kolonoskopi ise anüsten girilerek kalın bağırsakların tamamının incelendiği bir işlem. Bu sayede, bu bölgelerde meydana gelen neredeyse tüm hastalıklar teşhis edilebiliyor.  Bütün endoskopik işlemler arasında, midede ve bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıkların sık olması gelmesi nedeniyle gastroskopi ve kolonoskopi en fazla uygulanan işlem.

Gastroskopi Ne Zaman Uygulanmalı?

Nedeni teşhis edilemeyen sık sık tekrarlayan karın ağrısı, yutma güçlüğü, ağrılı yutma, kilo verme, mide yanması ve ekşimesi, bulantı, kusma, şişkinlik, ağızdan kan gelmesi gibi şikayetleri olan kişilere, gastroskopi işlemi uygulanarak hastalığın nedeni teşhis edilir.  Gastroskopi işleminde, hasta bilinçli sedasyon yöntemi ile uyutularak, mide küçük bir kamera yardımı ile görüntülenir. Gastroskopi, iltihap, ülser veya kanserin erken teşhisinde çok etkili bir yöntem olarak uygulanır.

Hastalıkların Erken Teşhisinde Etkili Bir Yöntem Mi?

Bazen sadece basit bir ağrı zannedilen şikâyetlerin arkasında ciddi hastalıklar yatabiliyor. Hayatı tehdit edebilen mide ve oniki parmak bağırsağında meydana gelen ülserler ve kanamalar ile siroz hastalığı da endoskopik yöntemlerle durdurulması mümkün.

Gastroskopi işlemi sayesinde yemek borusundaki tümörler, mide fıtığı, mide ve onikiparmak bağırsağındaki ülser (yara) ve tümörler saptanarak uygun tedavi yöntemi belirlenebiliyor. Ayrıca işlem esnasında tanı amaçlı mide içerisinden biyopsi alınabiliyor.

Gastroskopi İşleminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gastroskopi uygulanacak kişilerin işlem öncesi 6-8 saat aç olmaları ve su dâhil hiçbir gıda almamaları gerekir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler, bu durumu işlem öncesinde doktorlarına bildirmeleri gerekir.

Endoskopi işlemlerinde hafif bir anestezi ile hastalar uyku halinde olur. İşlem sonrasında hastanın 12 saat boyunca araç kullanmaması ve işlemin yapılacağı günde bir refakatçinin hastaya eşlik etmesi önerilir. Hastanın hastaneden taburcu olduktan 12 saat boyunca istirahat etmesi ve fiziksel aktivite gerektirecek işlerden kaçınması gerekir. Gastroskopiden sonra birkaç saat hafif boğaz ağrısı olabilir.

Kolonoskopi Hangi Hastalıklar İçin Uygulanır?
Kolonoskopi işleminde anüsten girilerek kalın bağırsakların tamamının inceleniyor. Hastaya işlemden önce damardan sakinleştirici, anestezi verilir. Kolonoskopi Hemoroid, bağırsak kanseri, ishali, kabızlığı gibi hastalıkların tanısının konulmasını amaçlar.  Bu işlem ile kalın bağırsaklar ve ince bağırsakların son kesiminin tüm hastalıklarının tanısı konulabilir

Kolonoskopiden Önce Nelerde Dikkat Edilmeli?

Bağırsakların temizlenebilmesi için işlem yapılmadan önce 3 gün boyunca hasta özel bir diyet uygulamalı. İşlemden bir önceki gece ishal yapıcı ilaç kullanarak kişinin bağırsakları tamamen temizlenmeli. Son olarak işleme gelmeden 1 saat makattan lavman yapılmalıdır. İşlemden sonra hasta normal beslenme düzenine geçebilir. İşleme bağlı, ciddi kanama gibi komplikasyonların gelişmesi son derece nadir bir durumdur.

 

Benzer Yazılar

Karın Şişliği ve Ağrı Mide Tembelliğine İşaret Ediyor
Karın Şişliği ve Ağrı Mide Tembelliğine İşaret Ediyor

Midenin besinleri normal süresinde sindirememesi sonucu mide boşalmasında oluşan gecikmeye mide tembelliği..

Devamı

Gastrit Neden Oluşur?
Gastrit Neden Oluşur?

Beslenme alışkanlığı, gastritin ortaya çıkmasında önemli rol oynayan bir faktördür. Düzensiz ve kötü beslenme, sigara ve alkol tüketimi, mideyi tahriş ederek gastrite sebep olabilecek başlıca sebeplerdendir.

Devamı

Gastroskopi
Gastroskopi

Son yıllarda yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik mide ve bağırsaklarda olumsuz etkilere neden oluyor. Sindirim sistemi tanı ve tedavisinde kullanılan, ucunda kamera bulunan bir cihazla organların incelenmesine endoskopi denilirken,

Devamı

Yutkunma Zorluğu Çekiyorsanız Dikkat
Yutkunma Zorluğu Çekiyorsanız Dikkat

Gizlice gelişim gösteren hastalıklardan olan yemek borusu kanseri büyütülmeyen küçük görülen yutkunma zorluğu ile ön sinyallerini verebilir.

Devamı

Bölüm Doktorlarımız