Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.

7/24 Yanınızdayız

Çınlama Problemi Nedir Tedavisi Var Mıdır?

Çınlama Problemi Nedir Tedavisi Var Mıdır?

Çınlama problemi nedir? Tedavisi var mıdır?

Tıptaki adıyla tinnitus olarak da bilinen ve uykuları bölerek derecede rahatsız edici olmasıyla yaşamı büyük ölçüde olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Kulak çınlaması; hastalarda, sürekli olarak ya da ara ara gözükebilir, iki kulakta veya ikisinde birden olabilir. Hastaların cızırtı ve uğultu şeklinde sesler duyduğu rahatsızlık son yıllarda tıptaki gelişmeler sayesinde tedavi edilebilir hale geldi. İleri safhalarında intiharlara sebep olan rahatsızlığın tedavisi, kulağa lazerle biyo-uyarıcı etki oluşturularak tinnitus tedavi sistemiyle gerçekleştiriliyor ve iki buçuk ay sürüyor.

Kulak çınlaması kimlerde görülür ve sebepleri nelerdir?

Kulak çınlaması 14-85 yaş aralığındaki tüm bireylerde görülmesi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Genellikle kadınlarda erkeklere oranla daha sık karşılaşılır. Islak saçla dışarıya çıkılmasıyla birlikte rüzgar kulakta bir kireç tabakasının oluşmasına yol açar. Kadınlarda menopoz döneminde de sıkça görülen çınlama problemi için en iyi fizik tedavi yöntemi sakız çiğnemektir. Günde 1 saat sakız çiğneyerek buradaki kasların çalışmasını sağlamak mümkündür.

Kulak çınlamasını azaltmak için alınacak basit tedbirler de rahatlamaya yardımcı olacaktır. Bu tedbirleri, kan basıncını sürekli kontrol ettirmek, yüksek sesli müziğe maruz kalmamak, tuzlu yiyeceklerden, kahve gazlı içecekleri tüketmemek olarak sıralayabiliriz. Gün içerisinde çok yorulmamak ve hafif egzersizler yapmak da çınlamayı azaltmaya yarayacaktır.

Tinnitus tedavi sistemi terapisi nedir?

Daha önceleri tam olarak çözülemeyen tedavi yöntemleri uygulanırken hastaların bu duruma alışmak zorunda kaldıkları kulak çınlaması artık Tinnitus Tedavi Sistemi terapisi sayesinde 2 ayda tedavi edilebiliyor. Hastaya uygulanan testler sayesinde, sorunun kaynağı belirleniyor ve tanı konulduktan sonra lazerle kulağa biyo-uyarıcı etki oluşturuluyor. Bu tedavi yöntemiyle ortalama iki buçuk aylık bir süreçte hastalık tedavi ediliyor. Bu yöntem sayesinde çınlamaya sebep olan süreçlerin doğal yollar aracılığıyla kontrol altına alınması sağlanıyor. Rahatsızlığın şiddetine göre 12 seanslık lazer ve elektromanyetik dalgalardan oluşan tedaviyi hastalar kendi kendilerine uygulayabiliyor. 90 gün boyunca, günde 20 dakika Tinnitus Lazer Kalemiyle gerçekleştirilebilen tedavi ile hasar onarılırken aynı zamanda hücre yenilenmesi de sağlanıyor. Tedavi süresince hastaların kendileri için hazırlanmış özel diyete de uymaları gerekiyor.

 

 

Benzer Yazılar

Excimer Lazer Uygulaması Sonrası İyileşme Süreci
Excimer Lazer Uygulaması Sonrası İyileşme Süreci

Birçok hasta lazer göz ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde herhangi bir sorun yaşamadığı ..

Devamı

Stresli Kent Yaşamı Kalp İçin Tehlike!
Stresli Kent Yaşamı Kalp İçin Tehlike!

Kalp sağlığının daha iyi anlaşılması, tanı yöntemlerindeki gelişmeler ve tedavi edici modellerdeki ilerlemelere rağmen dünyada ve Türkiyede ölüm nedenlerinin başında hala kalp ve damar hastalıkları gelmektedir.

Devamı

Organ Nakli Nedir, Kimler Organ Verebilir?
Organ Nakli Nedir, Kimler Organ Verebilir?

Organ nakli; kadavra veya canlı insan yapısından yapılan cerrahi bir operasyondur.

Devamı

Sağlıklı Yaşa, Mutlu Ol, Yengeçten Korkma!
Sağlıklı Yaşa, Mutlu Ol, Yengeçten Korkma!

Kelime anlamı yengeç olan çağımızın hastalığı kanserden korunmak sizin elinizde…

Devamı

Suçiçeği Nedir?
Suçiçeği Nedir?

Suçiçeği genellikle bir çocukluk çağında görülen ve varicella zoster virüsünün (VZV) sebep olduğu, vücutta kaşıntılı..

Devamı

Güneş Işınları ve Solaryum Cilt Kanserini Tetikliyor!
Güneş Işınları ve Solaryum Cilt Kanserini Tetikliyor!

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Senem Özge Turaçlı cilt kanserleri hakkında merak edilenleri cevapladı.

Devamı

Çocuklarda Karne Kaygısı!
Çocuklarda Karne Kaygısı!

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği karne günü geliyor… Uzun ve zorlu bir eğitim öğretim döneminin ardından çocuklar karneleriyle birlikte yaz tatiline girecek. Çocukların karne notuna ve başarılarına gösterdikleri tepkiler çocuktan çocuğa fark

Devamı

Pediatrik Rehabilitasyon
Pediatrik Rehabilitasyon

Tedavi planlamasının amacı; çocuğun günlük aktivitelerinin korunması ve var olan bu aktivitelerin geliştirilmesidir.

Devamı

Varis Kanamaları Tedavisi
Varis Kanamaları Tedavisi

Bacaklarımızdaki toplardamarların uzamış, genişlemiş, kıvrılmanmış, kapakçıkları yetersiz hale gelmesine varis denir.

Devamı

Kadınların Korkulu Rüyası:Menopoz!
Kadınların Korkulu Rüyası:Menopoz!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmet Teoman Benli, “Menopoz sonrası görülen osteoporoz yani kemik erimesi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir problem, ama asla tüm kadınlarda görülmez.

Devamı